Kunst, suvalised klõpsud ja “kunst”

Ma olen üsna tihti leidnud, et inimestega vaidlemas kunsti üle. Või isegi mitte nii väga vaidlemas, aga arutlemas, et see, kus mina näen kunsti, näeb teine vaid käkerdist, millega teadagi ka lasteaia laps hakkama saaks. Minu lemmikute hulka kuuluvad näiteks H.Matisse ja E. Munch,  viimase maale peavad paljud lausa koledaks, Matisse´i suhtes olen ma kuulnud seda “ah, mis seal siis ära ei ole”, enamasti käib see “sinise naise” kohta. Mina jälle vaatan nö ilusaid pilte ja mõtlen, et nendes pole mitte mingit kunstilist väärtust. Ja ma ei pea siin silmas ilusaid pilte nagu minu arvates on maalinud Degas, Monet, Van Gogh, vaid…isver, mul ei tulegi hetkel ühtegi näidet nimeliselt, aga teate selliseid maale, kus peal tormine meri ja kivid ja üksik mänd. Kui selle pildi on joonistanud mu vanavanavanaisa, siis on muidugi teine teema, aga siis ei hinda ma niivõrd maali kunstilist poolt, vaid ajalugu ja perekondlikku väärtust.

Ma saan aru, et kunst ja kunstimaitse on subjektiivne ning ilmselt pole selle üle isegi mõtet vaielda, aga kui nüüd hüpata moodsasse aega, kus igaühel meist on taskus pildistav telefon ja fotograafe on tekkinud rohkem kui on neid, keda pildistada, siis on ikka tulnud teemaks pildid sotsiaalmeedias ehk siis suvalised klõpsud ja uued moesuunad fotograafias. Miind on alati kummastanud need suvalised klõpsud, mida inimesed pidevalt sotsiaalmeedias jagavad. Pilt suvalisest kurgisalatist, poolikust võileivast, ma olen nendest koledatest toidupiltidest ja šokolaadikommikarpidest, mille pildi allkiri on “minu muskalt” kunagi varem juba ka kirjutanud. Ma ei ole saanud aru, miks neid jagama peab ja üldiselt on need “koledate piltide” jagajad ka üsna agarad, nii et selliseid pilte ilmub seinale teinekord päevas lausa kümneid. Üks mu sõbranna selgitas mulle, et aga kõigil inimestel ei ole blogi, kuhu oma “koledaid võileibu” postitada, kuid mingit tähelepanu tahavad ka need blogita inimesed. Arusaadav, jätsin koledad võileivad või kummikommidega kaunistatud praed rahule, las nad olla, tavaliste inimeste tavalised rõõmud.

Aga siis tuleb fotograafia. Peen kunst ja tihe konkurents. Minu jaoks on valikud muidugi lihtsad, kui mul oleks vaja pilte, siis pöörduks ma Efka või Terje poole, aga valikuid on ju tegelikult nii palju veel, hobifotograafid on end koolitanud ja nii on fotograafe veelgi rohkem kui need, kes juba aastaid fotograafina leiba teenivad. Fotograafia tehnilisest poolest ei tea ma midagi ja mind ka see ei huvita, mind huvitab tulemus, mulle meeldib fotokunst. Mulle meeldivad selged värvid, läbimõeldud kaadrid, oskus näha ja tabada hetke. Mulle meeldivad ka sürreaalsed ja segased, tumedat ja sünged fotod – kunstfotod – aga nende jaoks on oma koht, kõik pildid ei saa kunstiks, kui need tumedaks töödelda ja kummalise nurga alt pildistada.

16265360_10154357993693214_5501537079109799455_n.jpg
Fotograafi poolt tehtud ilmselt “suvaline klõps”, aga osatud näha hetke.
13906631_1147612285290386_5058672439884524093_n.jpg
Ma ei tea, kes on selle foto autor, aga see, kuidas inimese isiksus tuleb läbi foto vaatajani, on fenomenaalne. Enesekindlus, väärikus, elutarkus, ilu.

Me vaatame neid pilte ja mõtleme,et igaühest võib ju saada fotograaf. Ilmselt võib tõesti, aga küsimus on selles, kas ka hea fotograaf. Fotograafia ei ole vaid piltide klõpsimine ja taustade sättimine, vaja on silmaringi ja teadmisi. Minu meelest oli raseda Beyonce “kardin peas” pilt lausa kohutav, kuid nagu selgus oli fotograaf talle teadlikult kardina pähe tõmmanud, sest nii see element kui  roositaust ja samuti pildi tonaalsus viitavat stiliseeritud variandile Mehhiko neitsi Maarjast (link). Mind häirinud mitte kokku sobiv pesu oli viide sellele, et üks kaksikutest on poiss ja teine tüdruk. Mulle jätkuvalt ei meeldi too pilt, kuid fotograaf ei ole suvaliselt Beyonce üle kuhjanud suvaliste lillede ja räbalatega, vaid ta on reaalselt näinud vaeva, et pildile lugu anda. Mina rumal ei hammustanud seda läbi, aga mina ei ole ka fotograaf. Hea fotograafi tunnus on see, et ta teab sümboleid ja oskab neid kasutada.

Viimasel ajal on eraldi suureks äriks kasvanud beebifotograafia. Väga kihvte pilte tehakse, aga minu meelest lähevad lavastused aina veidramaks, nii kaugele, et mina ei näe pildil enam ei uudsust, kunsti ega ka pildistatavat. Mulle tegelikult meeldivad kohvrites ja korvides beebid ja muud “pinterestilikud” (beebi)fotod, kuid viimasel ajal on neid “tutte ja vilesid” liiga palju, nii et pildid, mida õnnelikud emad oma imeilusatest beebidest sotsiaalmeedias jagavad on nänniga nii üle koormatud, et silmadel hakkab valus ja beebit ka ei leia. Vastukaaluks neile olen ma avastanud, et päris paljud fotograafid pöörduvad tagasi “tavalise lihtsa” fotograafia juurde, ilma lisadeta, kus mängitakse vaid oma oskusi ja teadmisi tööle pannes. Noh jah, igaühele oma. Maitsed on erinevad ja kunst on tunnetus. Nõus.

Aga mis ma just kirjutasin taustateadmistest ja nende olulisusest pildi tõlgendamisel? Need on olulisemad kui te arvata oskaksite. Minu vanaemade albumid on täis mustvalgeid kirstudes lamavate inimeste pilte – oli komme matustel surnut pildistada. Ma olen ka ise vanaisa matusel kirstus olnud vanaisast pilti teinud, sest vanaema generatsioonile on see tähtis, oluline mälestus. Minnes veel kaugemale, mõned sajad aastad tagasi oli tavaline pildistada üles surnud inimene nagu oleks ta elus, sh ka beebid. Post-mortem fotograafia. Ma ei hakka siia pilte lisama, sest kui ma lüüa Pinteresti sisse kasvõi “dead baby, victorian, flowers”, saate te näiteks sellised vasted nagu siin ja siin. Minu õõvastuseks lavastavad aga tänapäeva fotograafid selliseid pilte elavatest lastest. Silmad kinni, korvi surutud, kunstipäraselt mustvalged ja lilledega ümbritsetud. Emad kiidavad takka ja lisavad sellised “surnud” elava beebi pildid fotoalbumisse või lasevad suurendada ja asetavad elutoa seinale. Kui suur on erinevus vanaegsetel piltidel ja tollel ühel konkreetsel pildil enam te suure tõenäosusega näha ei saa, eeldan, et see on praeguseks ka juba kustutatud . (Ülejäänud pildid on fotograafi poolt juba eemaldatud ja  kui postituses on pildid vahetatud ja kommentaarid, mis ei kiida kustutatud, siis on tõde kallutatud ja võibki jääda mulje, et ma lihtsalt leidsin vajadust kiusamiseks ja olen ainus, kes seda seost nägi).

Selline “kunst” saab tekkida vaid vähestest teadmistest, mitte vaid fotograafi, vaid ka õnneliku kliendi omadest. Või kas me jõuamegi jälle välja sinna, et minu “parim enne” on möödas ja minust nooremad ei näe midagi halba selles, et elavad beebid meenutavad surnuid. Või nad ei näegi seost?

Edit: Soovitan  lugeda ka Marianni postitus fotode teemal siit ja Marimelli postitust siit. Mul tekib (ilmselt õel) küsimus, miks ühel on lubatud kirjutada “Ma näen nii palju selliseid pilte, kus pilt on ise mustvalge ja siis mingi näkane pael on seotud ümber rasedakõhu, mis seal mitte midagi juurde ei anna ja VEEL hullemal juhul on see pael värviliseks töödeldud. See on MINU maitse jaoks lihtsalt rä-me ja mina fotograafina sellist pilti ei teeks. /…/ mina küll selle fotograafi juurde minna ei tahaks, kui ta nii maitsetuid pilte teeb.” ja see on arvamus, samal ajal kui kõik muu on kiusamine ja mõnitamine? Ilma irooniata palun selgitage mulle, kas ma näen ainsana kahepalgelisust?  Kas mitte alles hiljuti ei jaganud Mariann oma Facebookis pilti perest, kes tegid pilte surnud beebiga, ja sai šoki? Iroonia kirss tordil? 

 

 

Advertisements

263 thoughts on “Kunst, suvalised klõpsud ja “kunst”

 1. Mallukas peaks aru saama,et selline pidev feiminälg ei vii õnnele. Ma ei saa aru kuidas saab üks inimene olla pidevalt sellises tähelepanunäljas, ulme. Tegelegu oma perega selle netis lipitsemise ja pideva pildis olemise asemel.
  Tema elus on esikohal tasuta asjad ja kuulsus.

  Liked by 2 people

  1. Tal ei ole midagi mida ta oskaks päriselt teha müüa-aint feim. Ja nüüd kirstud (super kastid beedbidele oli nimi või umbes nii) noh ja 50 euri eest, mis vajalik combo see on? Üht teist kingib keegi või ostab ema ja jumala mõttetu kulu, millise raha eest norm emme käiks 5 korda lapsega ujumas:)

   Like

   1. See on täpselt minu mõte. Ses mõttes mitte mingit kriitikat, tema leidis mooduse raha teenida, väga kaval ja hea mõte, aga inimesed, kes leiavad et kõik selles karbis on hädavajalik… Mina kasutaks seda raha kusagil lastega käimiseks

    Like

  2. Põhjus on sigalihtselt labane… Ta, Mallukas, on inimesena vaimselt ääretult ebakindel ja tasakaalutu, sellest ka see pidev “öelge-mulle-24/7-kui-kohutavalt-andekas-ja-tore-ma-olen!!!!” teema. Ja sellest omakorda on tingitud tema nullilähedane kriitika/tagaside taluvus. Ja lisaks veel, et kui inimene on sisemiselt suht-koht tühi, siis seda tühjust täidetakse pideva uue “nänni” maaniaga.

   Like

 2. Sul millestki muust (näiteks OMA elust) ka vahelduseks kirjutada on, kui ainult Mallust? Mida ta sulle siis nii väga teinud on, et iga teine postitus on teda maha tegev ja salgav? Las teeb ja on omaette, isegi kui sul mõne asja puhul tugev oma arvamus on, siis vahelduseks hoia suu lukus. Kujutan ette et Mallu ei nõustu ka poolte asjadega, millega sina, ja omate erinevaid väljevaateid, ometi ei näe tema blogis üle iga kahe päeva postitust sinu kohta.

  Like

  1. “Iga kahe päeva tagant” ilmuvatest postitustest esimene oli vastus tema postitusele, mis tänaseks parooli all ja teine, mis siin nüüd kirgi kütab, on arutelu, mitte mingi otsene teema Mallukast. Nüüd kui need nö “postmortem pildid” on eemaldatud, on raske mõista ka selle postituse kontektsi. Kui pildid on kunst ja maitseasi, siis olgu need pildid ka üleval, mitte ei ole neid vaja salaja eemaldada. Eemaldatud on need sellepärast, et ta nägi ka ise sarnasust ja ei tahtnud sellist pilti oma portfooliosse. M.O.T.T.
   Enne kui siin blogis täna niisama andmiseks läks, loe esimesi kommentaare, need räägivad aiast, kui nüüd on teema juba ammu aiaaugust.

   Liked by 2 people

   1. Aga ehk eemaldas ta need pildid, sest see “surnud” beebi on tema kliendi laps? Häbi ei ole võõra inimese lapsest pilti nii siia postitada. Nii meeleheitel inimest pole veel näinud kui sina. Endal sul veel lapsed ja puha.

    Liked by 1 person

   2. estonianwithabackpack, sa ütlesid oma arvamuse välja, milleks teemat edasi arendada ja oma arvamust nii tugevalt peale suruda? Olgu, sul tekib nende piltidega seos surmaga. Ühe silmas kunst ei pruugi seda teise omas olla. Lõpeta oma arvamuse peale surumine. Oma sõnade ja ühekülgse arvamusega teed praegu kõige rohkem haiget lapse vanematele. Ajad muutuvad, see mis kunagi võis olla surma sümboliks, ei pea tingimata seda ka täna olema. Saa juba ometi üle!

    Like

   3. Nõustun Eveliisiga…kui Mallukas need pildid maha võttis, siis ju sai ise ka aru, et midagi ei olnud päris nii, nagu oleks võinud. Ja mängida nüüd solvatut ja teha üks vesine live-postitus, kuidas teda kiusatakse…siis halloo, väga lapsik käitumine. Võttes arvesse tema enda räigeid sõnavõtte (tema keelekasutust ei hakka ma üldse kommenteerimagi), siis tekib küsimusi, et “las Mallukas ajab oma asja”, aga kui keegi teda julgeb kritiseerida, siis “ei tohiks see kellegi asi olla”.

    Liked by 1 person

  2. Asi pole antud juhul nii võrd isiklik. Esimest korda neid pilte nähes mõtlesin sama, et alles jagas postitust surnud lapse piltidest ja nüüd ise võttis šnitti v, aga mõtlesin, et ei hakka kirjutama nii. Noh, nüüd nähes neid palju, kes samal arvamusel, just see must-valge, no ei saa aru, mis kuradi teema sellega on…

   Like

   1. Tubli tegu-aga Malluks kustutab kõik ISEGI vähegigigigigi õpetavad või “emalikud” kommid. Täesti kui ok pildid jäta alles ja saada…nagu tal tavaks. Nüüd irvitan taevani kuidas Sind manitses, et sõpsi temast ülistavalt kirjutama ei suunanud. Tubli oled-mõtlev, päriselt:)

    Like

 3. Issand, sul hakkas kodus igav v?
  Mis see sinuasi on milliseid pilte keegi teeb? Ei meeldi, keri edasi ja ela edasi rahulikult. Mis nüüd siis saab kui siin sõda lõpeb? Saad kuskilt mingi auhinna v? 🙂

  Like

 4. Minu arvates oli Sinu kommentaar Malluka fotodele väga ilusti ja delikaatselt kirjutatud. Olen sellega ka sisuliselt nõus. Teisalt on mul raske mõista, mis ahvatleb Sind ikka ja jälle Mallukaga seotud teemasid tõstatama – on ju ilmselge, et ta reageerib igal juhul valuliselt ning tema fänniarmee sööstab Sinu vastu tormijooksule (ära võta sõimu südamesse, mõned kommentaatorid on ikka uskumatult labased).

  Like

 5. Minu meelest pole sinu postituses küll midagi valesti. Mõni inimene ei kannata kriitikat lihtsalt. Siit tulebki välja miks osad fotograafid maksavas rohkem ja teised mitu korda vähem. 🙂

  Like

 6. Kuule, ausalt kas sa oled tõsiselt debiilik v? Sa oled ikka hullult kade, et Eesti kõige kuulsamat,ilusamat ja tublimat blogijat maha teed.. Ütleks, et sul seal kupli all ei ole kõik korras.. mine ravile ja jäta Mariann rahule debiilik.. 😬

  Like

  1. Issver, Mallula andunud fännid- see, millega Mallukas oma feimi kogub on hale. Ja mis puutub kuulusesse (pigem kuulsusenarr siis), ilusse ja tublidusse, siis on see suhteline ja subjektiivne. Seda näitab ka tema fännide kogu, kes vist ei tunne muud sõna kui “debiilik”. Ja tulla teise inimese blogisse selliseid kommentaare jätma- väga madal. Teades, et Mallukakesekene ei luba enda blogis mingeid kritiseerivaid kommentaare, siis on kogu see Malluka fännide “sõda” suht kahepalgeline. Aga “karma is a bitch”, nii et lahmige edasi, Malluka fännid 🙂
   Eveliisile aga edu, sest ei leia, et kogu Eesti blogimaailm peaks Malluka ja Marimelli taktikepis hingama (jagavad niikuinii iseendale auhindu ja “kuulsust”). Ja tea, et sa ei ole ainuke, kes nendes piltides nägi seda, mida sinagi…lihtsalt paljud ei hakanud teemat üles võtma, sest oli ju tegelt teada, kuidas Malluka (ideaalse inimese) ringkaitse tööle hakkab.

   Liked by 1 person

 7. Ok!
  Aga mul on täiega kahju emast, kelle lapsest pilt tehtud. Ta kindlasti mõtles et vahva värviline pilt, aga nüüd iga jumala kord ta vaatab pilti ja mõtleb kuidas ta tutikat beebit võrreldi surnud beebiga. Väga väga väga nõme tegelikult. Inimene õpib terve elu.. Mikkks sa talle endale ei kirjutanud ja võrdlusi ei toonud? Ilma järelkommentaarideta said kõik aru, et see postitus on temast.. kes veel lilledega pilte teeb (va beyonce).. et nohh.. mõtleks piltidel olevatele beebidele ja nende emadele 😊

  Like

  1. Ma kirjutasingi talle OTSE, et pilt on kahtlaste seostega, ta otsustas siiski need üles panna ka blogisse, kuhu tulid kommentaarid, millega ta ei saanud hakkama. Kustutas nii pildid kui kommentaarid. Kui kriitika kohale jõudis, siis tee lihtsalt teinekord paremini, nutuvideo oli siinkohal ikka tragikoomiline. Sry!

   Liked by 1 person

   1. Apppiii.
    Päriselt, ainus tähelepanu vajadusega veidrik oled sina.
    Sa kirjutasid talle otse onju… aga jeerum ta ei kuulanud ning pani pildid üles.. ja siis teed postituse.. ausalt, üli nõme ja hale. Ja endiselt on beebi emast kahju.. sest noh sa ikka ju pead juurde ka linkima veel eksole.

    Like

 8. Ah et lilledega ümbritsetud beebi meenutab surnud last. See on su oma mõtlemises kinni. Kui sa ei tea, siis lilled on üks osa igas tähtpäevas ja ka niisama ilu jaoks, mitte vaid surnute jaoks.
  Teed lapsest nt lilleaasal pilti, siis kohe laps surnud või???
  Hauale viiakse lilli…. ja ka kingitakse lilli, siis on kohe ‘head suremist’ või?
  Ära tule kobisema, et ‘see on teistmoodi’ bla bla. LILL on LILL ja neid ülla ülla kasutatakse väga paljude sündmuste jaoks.
  See on sinu enda haige mõtlemine!!!

  Like

 9. Läbi Malluka kogud feimi? Pole siiani sinust midagi blogijana kuulnud ja nüüd, kui oled saanud Mallukat sovata, saad ka endale tema läbi lugejaid juurde? Päris kaval iseenesest.
  Mind ajab praegu emana täiesti räigelt vihale, et sa oled kellegi last võrrelnud surnud laste piltidega. Täiesti ükskõik, kas seal on lilled ümber või on see must-valge, see seal on kellegi beebi !!!! Haigemast haigem!

  Like

  1. Noh kui inimese elus läheb koguaeg kõik viltu. Pead uhkest Norrast tagasi kolima, eks siis oledki vaid kibestumist täis ja pead teiste arvelt feimi koguma. Õudne inimene.

   Like

   1. Uhkest Norrast tagasikolimise pärast kibestunud? Jah, ma igatsen lund ja loodust, kuid mul on hoopis hea meel kodus olla. Ja nüüd on mul hoopis kaks kodu – Norras ja Eestis, ja see, kallis inimene, teeb vaid rõõmsaks, mitte kibedaks.

    Liked by 1 person

 10. See ei ole mitte kuidagi normaalne siia selle lapse pilt lisada. Tule taevas appi. Enneaegse lapse emana mina lihtsalt ei saa sellise nõmedusega nõustuda, et keegi oma seisukoha toetamiseks sellist asja teeb. Jube jube ja veelkord jube!

  Like

 11. Sa oled haige inimene, ausalt. Sul on teemad otsas millest kirjutada? Või lugejate arv langeb? Päris mitmes postitus juba, kus Mallukat maha teed.
  Terve mõistusega inimene ei kommenteeriks väikse imearmsa beebi pilte selliselt.
  Aja otsi uus arst endale, sest tundub, et praegune ravi ei toimi nagu vaja…
  Loodan, et need klikid, mille nimel mallukat materdad, tasuvad end ära 🙄

  Like

 12. Kusjuures…minu jaoks oli seesama beebipilt ka nagu ilus ärasaatmise pilt. Lilled ilusti beebi ümber sätitud…ausõna, mul olid samad emotsioonid. Olin kergelt šhokeeritud.
  Palun vabandust selle beebi ema ees, aga esmane tunne oli just selline.

  Liked by 1 person

 13. PS! Kommentaar tuleb pikk 😀
  Mina poleks osanud kuidagi kaht nii erinevat teemat seostada. Poleks tulnudki selle peale. Mis ma sellest postitusest õppisin? (Lugemise mõtteks on enda silmaringi laiendamine näiteks). Natuke ajalugu ja ka seda, et enne, kui millegagi tegelema hakata, tuleks eelnevalt ajaloosse süveneda. Kas selle postituse mõte oli selles? Üritan igast mätta otsast asja vaadata. Vaatan sinu mätta otsast. Nagu aru sain, siis halvaga sa seda postitust ei kirjutanud? Uurin huvi pärast, kas sa nagu üleüldse oled ajaloohuviline ja huvitud ka kultuurist üleüldiselt (igas riigis ju erinev kultuur. Ajaloost ei tea ma mõhkugi ja oleks küsinud kohe otsa sellise küsimuse, et kas ka Eestis on tehtud minevikus sellelaadseid pilte surnud imikutest?)? Kui sa juhul vastad “jah” selle peale, siis mina soovitaksin sul oma postitusi edaspidi teistmoodi üles ehitada. Hetkel jätab see tõesti sellise, mitte just meeldiva maigu. Seda ilmselt seetõttu, et tänapäeva elu ongi väga avalik.
  Nüüd vaatan selle külje pealt, et teie Mallukaga olete/olite sõbrannad. Ütlesid avalikult, et juhtisid sellele tähelepanu kirjutades talle. Mis selle asja mõte oli? Selle avaldamine, et kirjutasid talle kirja? Ja kui tema sind ignoreeris, kas sellepärast tegid postituse? Või oleksid sa nagunii teinud, sest see teema sind kõnetas? Juhin tähelepanu, et üleliigne jutt võiks välja jääda. Kui on jutt fotograafiast, siis räägigi sellest. Teema kaldus kõrvale nii mõneski kohas. Vahel ei saanud aru, kas avaldad lihtsalt arvamust või lahendad mingeid muid isiklike asju. Noh selline mulje siis mulle, kui võõrale. (ütlesid, et kriitikast annab õppida 🙂 ).
  Vaataks nüüd lapse ema mätta otsast. Tegelikult on asi vastupidi. 99,9% tõenäosusega see postitus jõuab temani. Näiteks mina olen esimest korda sinu blogis. Ei sattunud juhuslikult, vaid leidsin selle lingi artiklist. Siit ka küsimus. Kas sa nii julge oleksid, et kirjutada sellele emale isiklikult ja juhtida sellisele asjale tähelepanu? Seda teemat ei pea vajalikuks edasi arendada, aga vähekene mõtteainet sulle endale.
  Nüüd räägin enda mätta otsast 😀 Kui vaadata neid ajaloolisi pilte, siis see on täielik jubedus, et surnutest inimestest selliseid pilte tehti. Üleüldse mina ei saa aru sellest ka nüüd, et milleks on vaja surnut pildistada ja seda meenutada. See on minu isiklik arvamus ja mina leiangi seda, et pilte tuleks teha elavatest inimestest. Nii palju, kui on inimesi, on ka arvamusi. Üritan seda mõista, et kui imik sünnib surnuna, siis tahetakse mälestuspilte temast. Selle puhul siis ilmselt tehaksegi sellistlaadi pildid, mis meenutaks last elavana. Noh, nii olen mina aru saanud. Keegi ei hakka neid pilte hiljem vaatama mõeldes, et näed kui ilus surnud imik mul oli. Pigem ikka, et näe milline ingel meil sündis vms. Õnneks ma pole elanud midagi nii kohutavat üle ja ega tegelikult ei teagi, mida need vanemad tundma peavad. Aga siiski minu meelest on tore, et vahet pole kas laps on surnud või elus, et neile mõlemale antakse samad võimalused pildile jääda. Olgu need lilled või pärjad, mustvalge või värviline pilt. Usun, et pigem tahtetaksegi surnuid võimalikult elusana jätta pildile, kui et elusast jätta muljet, kui surnud laibast. Ja kuigi ma ei mõista surnute pildistamise mõtet, siis tahaksin mainida, et pigem olgu see surnu lillede keskel, kui kuskil kirstus. Nüüd, kui elus inimeste juurde tulla, täpsemalt imikute, siis igaühe jaoks läheb piir. Kelle jaoks meenutavad lilled surnut, kelle jaoks hoopis kirst. Mina oleks näinud ilmselt seost siis, kui olekski see pisike kuskil reaalses kirstus olnud. Minu vanemate albumite vahel on samuti surnutest pilte, aga nad kõik on kirstus.
  Juhin nüüd tähelepanu ka sellele “kirss tordil” lõigule. Kas sa oled mõelnud, et 100aasta pärast on ka see lugu minevik (ajalugu) ja selline leinamisviis võib saadagi normaalseks. Ehk siis praegu on see lugu õõvastav, kuid 100aasta pärast täiesti normaalne. Kui sul oleks võimalus elada nii kaua, kuni selline käitumisviis normaalseks muutuks, kas sa siis võrdleksid elusaid ja surnuid lapsi nende piltide põhjal? Kas sellised lood meenutaksid sulle sarnast seost või kõnetaks sind samuti? Ja nüüd kui mõelda jälle ajas tagasi, kui sul oleks olnud võimalus elada minevikus, kus selline asi alles sai normaalseks, kuidasmoodi sa sellele siis reageeriks või kuidas see siis sind kõnetaks? Ma siiralt arvan, et esmalt tehti elusatest inimestest pilte ja alles seejärel tuli surnud inimeste pildistamine normaalseks nähtuseks.
  Räägime nüüd ka fotograafiast. Kui inimene on avalikult välja öelnud, et ta on alles algaja (ehk siis, tal võibki erinevaid äpardusi tulla algselt) ja klient vabatahtlikult on nõus võtma sellise riski, siis mis seal enam sellist asja arutada? Kui klient on rahul, siis on ju kõik hästi. Ilmselt neid algajaid on tuhandeid. Võib ka selliseid olla, kes ei tunnista, et on ebaproffessionaalsed. Kas oskaksid veel tuua näiteks kolme erineva algaja fotograafi tööd (kes ei pea üldse isegi avalikud tegelased olema), kes sulle häirivalt silma hakkavad? “Minu õõvastuseks lavastavad aga tänapäeva fotograafid selliseid pilte elavatest lastest.” Koondasin teema ühte sinu kirjutatud lausesse. Ehk siis palun tuua välja veel neid pilte, kus on surnud-elavad beebid sinu meelest. Väga huvitav oleks võrrelda/vaadata/analüüsida vms. Mulle tekitas see lihtsalt mõtteainet, tahaks väga saada mõnele asjale vastust, mida ma otseselt välja küsida ei tahaks 🙂
  Ütlesid ka selle välja, et “uus mood” on…. Kas oled seda niipidi mõelnud, et selline asi läheb ka ajalukku ja sellele tuleb ka mingi omanäoline nimetus.
  Ma pole elusees nii pikka kommentaari kirjutanud. Tahtsin väga kaasa arutleda ja samas ka sind Eveliis natuke tundma õppida, tore oleks, kui leiad aega küsimustele vastata. Kindlasti tahaks veel mingitele teemadele vastust, näiteks seda, et mis on sinu jaoks sõprus ja kas sa oled viinud oma erinevad rollid lahku või pigem seod neid omavahel. Igas inimeses on 18-20 rolli – nt on ema, tööline, koduperenaine, sõber jne. Kas sa oled mõelnud sellele, et seoses sõnaga “sõprus” on tekkinud sinus mingil määral rollikonflikt. Need teemad pole seotud otseselt antud postitusega ja nendele ilmselt ma vastust ka ei saa. Kuid siiski ehk said mõtteainet ka sellest 🙂

  PS! Sorry kirjavigade pärast, mis võib esineda trükkimisel. Kindlasti ka lauseehitused võivad jätta soovida, sest sinu postitus tekitas nii palju muljeid, et raske oli neid ühte kommentaari kokku panna ladusamalt.

  Liked by 1 person

  1. Ma väga tänan selle pika ja sisuka ning äärmiselt huvitava kommentaari eest. Püüan vastata oma vaatenurgast.Ilmselt oleks ma sel teemal tõesti siiski varem või hiljem kirjutanud, sest see teema kõnetas mind väga, ma olen ammu mõelnud, et mind häirib teatud mustvalgete piltide juures mingite elementide kasutamine beebifotodel, need muudavad fotod külmaks ja kalgiks ning minul tekib äärmiselt ebameeldiv seos. Kuuseoksad, nelgid ja nende keskel beebi, inglitiivad beebil seljas, teatud tüüpi kastidesse beebide asetamine – mulle tekitavad sellised pildid judinaid, millele tõepoolest oli kirsiks tordil too pilt, millest ma ka autorile kirjutasin. Absoluutselt ilma kahtluseta oleksin ma sama öelnud ka selle beebi emale, et minu arvates ei ole see tõepoolest hästi välja kukkunud pilt. Värvilised pildid on maitseasi ja see pole minu asi kritiseerida, sest 1) klient on rahul ja 2) mul endal ei ole pildistamise oskusi rohkem kui puu otsa ronival kalal.
   See ja nood eelpool toodud näited kastide ja kuuseokste ning inglitiibadega panidki mind mõtlema, et kas tegu on ajaloo ja kommete mitte teadmisega või ei oskagi noorem põlvkond sellist seost ka parima tahtmise juures näha. Sellest ka nende reaktsioon, et olen haige värdjas.Kui nii analüüsida, siis täiesti arusaadav. Mina ise olen päris suur ajaloohuviline.
   Ma tõesti ei ole mõelnud, et võib olla see tõesti ongi “mood”, mis läheb ajalukku ja mida 100 aastat hiljem võrreldakse/analüüsitakse/hinnatakse. See on hea küsimus, kuidas ma oleksin reageerinud nondele post mortem fotodele kui mul oleks olnud võimalus tol ajastul elada, aga jään vastuse võlgu. Küll aga ei ole mulle kunagi meeldinud need vanad albumid, mis on tihti täis mustvalgeid kirstupilte. Alati on natukene kõhe olnud neid vaadates.
   Kuna oled mu blogis esimest korda, siis minu teemad lähevad tihti “lappama”, on segu isiklikest kogemustest ja arutatavast teemast.
   Algajatele on loomulikult eksimused lubatud ja see on arusaadav, et vaid vigades ja õppides ka arenetakse ja jõutakse edasi, ma püüan homme kui mul on aega leida veel mõne algaja fotograafi tööd, mis mind häirivad, aga pead ei anna, sest olen lapsega spaas ja ülehomseks on see teema siin suure tõenäosusega ajaloo prügikastis, oma viie minuti kuulsusega, mida arvati, et ma saavutada tahtsin.
   Kui nüüd tulla veel tagasi selle juurde, et ma arvan, et too ema minu postitusest ei teaks midagi, siis ma siiski arvan, et nii oleks see ka jäänud, sest Marianni piltide ja postituse all ei olnud minust sõnagi juttu, minu postituseni jõudsid massid tänu laiv-videole, muul juhul ei oleks see teema nüüd nii Tv3s või jumal teab, kus veel suure kella küljes. See oleks üks sadadest suvalistest aruteludest, mis tulevad ja lähevad. Selles mõttes arvan ma, Mariann ei tajunud, mida ta selle videoga korda võib saata. Või ei, las ma täpsustan. Ta teadis TÄPSELT mida, ta teadis, et “plankton” nagu me hellitavalt nimetame inimesi, kelle ainus kommentaar mulle on “idioot”, “debiilik” või “lirva”, ründab ja see oligi eesmärk. Näha, kuidas ja kas ma pasarahes hakkama saan. Kaval trikk tegelikult. Ema ja tolle beebi peale ei mõelnud ta tegelikult üldse, mõtles kuidas mulle nö mu oma rohtu anda ja teine osa oligi haavatud ego, sest midagi läks võrrandis sassi ja keegi (mitte üldse mina) julges arvamust avaldada. Samasugust nagu mina. Üllatuslikult või mitteüllatuslikult.
   Rollikonflikt on sõnasse “sõprus” kindlasti sisse tekkinud, kui võtta, et inimesed on ühtaegu nii sõbrad kui avalikud ja krõbeda arvamusega blogijad. See on tõesti omaette teema. Mu meelest keegi on ka maininud, et see on huvitav teema, millel võiks pikemalt peatuda. Need aegajalt pinnale ilmuvad nn blogisõjad on minu arvates nagu olen siin ka korduvalt maininud, täiesti tavalised. Loen Delfi uudiseid ja midagi tekitab emotsiooni, kirjutan arvamuse. Kasvõi presidendi riietumisstiilist. Enamus inimesi ei tunne end sellest puudutatuna, sest Kersti Kaljulaid on meile selles kontekstis “anonüümne”. Kui aga emotsiooni tekitab mõne teise blogija postitus, on teema juba isiklikum, mingil määral peetakse blogijaid vist üheks suureks perekonnaks ja perekonda ei “rünnata”. Kui siis tekib veel olukord, kus emotsiooni tekitab blogija, kes juhtub olema sõbranna ja populaarne ning tuntud blogija, siis läheb nii nagu läks siin kommentaariumis. Automaatidega täristamiseks. Vahele sekka ka arukaid kommentaare ja arvamusi, ja ma ei pea silmas kindlasti mitte vaid neid, mis on minu poolt

   Liked by 1 person

   1. Ainuke asi mis mind sinu vastuse puhul häirib, on see, et sa lubad leida selliseid amatöörfotograafe, kelle töö sind häirib, samas ütled, et sinu fotograafiaalased teadmised on nullilähedased. Kuidas saab teadmisteta inimene üldse seda teemat kommenteerida? Foto tegemine ei ole vaid tühipaljas nupuvajutus. See on eelkõige fotograafi nägemus ja milleks on vajagi kommenteerida midagi, millest sa kuigi palju ei tea ja seetõttu kellelegi haiget teha?

    Like

   2. “Ta teadis TÄPSELT mida, ta teadis, et “plankton” nagu me hellitavalt nimetame inimesi, kelle ainus kommentaar mulle on “idioot”, “debiilik” või “lirva”, ründab ja see oligi eesmärk. Näha, kuidas ja kas ma pasarahes hakkama saan. Kaval trikk tegelikult. Ema ja tolle beebi peale ei mõelnud ta tegelikult üldse, mõtles kuidas mulle nö mu oma rohtu anda ja teine osa oligi haavatud ego, sest midagi läks võrrandis sassi ja keegi (mitte üldse mina) julges arvamust avaldada.”

    Ole hea ja selgita, kuidas sa saad nii kindel olla, mida inimene mis hetkel tunneb või millele ta mõtleb? Kui sa tõesti arvad, et M ongi (alati ilmselt siis) nii kalk, kalkuleeriv, enesekeskne ja empaatiavõimetu inimene, siis mida sa temas üldse kunagi nägid, et teda lausa sõbrannaks nimetasid?

    Like

   3. kui ma olin umbes 25, siis ma ikka aegaajalt tegin ka ikka draamar, kui mulle “liiga tehti”, aga ma ei teinud seda kunagi ilma publikuta. Kaastunnet oli vaja. Ja kuna ma tunnen Mariannis ära noore enda, olen temaga samast tähtkujust ja tean nii mõndagi, siis ma julgen jah öelda, et see samm oli näitamiseks.
    Et inimesed aru ei saa, et kahju ei teinud mingile beebile minu suvaline mõnetuhande lugejaga blogi, vaid blogi, mida jälgub ka meedia, on muidugi kummaline.
    Miks ma Marianni sõbraks pidasin? Mariannil on palju häid omadusi, mida kahjuks viimasel ajal varjutab nn kanakarja kiitusest tekkinud arusaam, et talle on kõik lubatud ning sellest edasi tingitud kahepalgelisus. Sellest ka meie konfliktid. Ei mingit tobedat “klikkide kogumist”, millega mul mitte midagi teha pole, või kadedust või haigust või midagi muud.
    Ma tean, et meis mõlemas on draamageen olemas ja me pingutamegi üle, pärast võib olla ka kahetseme, et pekki läks jah viltu (ja ma ei pea silmas SEDA konkreetset postitust siin, siin ei näe ma midagi, mis trauma tekitada saaks), kuid siis on juba nii palju üle pingutatud draamaga, et isegi kui ei tahaks enam, tuleb ohver olla.
    Ma pean Marianni kaitseks ütlema, et olen tõesti teda palju näidetes kasutanud, ise ma ei pannud seda tähelegi enne kui nüüd sellele tähelepanu juhiti. Selle koha pealt olen tõesti nn kiusaja ja ilus see ilmselt polegi. Kuid siin ongi erinevus, mina talun kriitikat (mis ei tähenda et see alati meeldiks või hinge ei läheks), Mariann aga tahab olla ohver, sest see on lihtsam. Ma ei ole olnud ega hakka ta vaenlaseks, kunagi saab ta loodetavasti aru.

    Liked by 1 person

 14. Neile, kes Malluka pilte mingi proffi omaga võrdlesid. Jah, Malluka kompa on halb, see pudipadi maitseasi, aga mis Mallukal abs puudub fotodes on sügavus. Ta pildid on lamedad. No umb nagu võrdleks tselluloidi väga algse digiga.

  Liked by 1 person

 15. Kas teised ka on ikka märganud, et on tekkinud Kuldne Trio – Eveliis, Ebapärlikarp ja Agnes…Ükskõik mis teema on, aga nad alati on samal arvamusel. Alati kaitsevad üksteist. Alati vihjavad, et nemad teavad kõike paremini. Et nemad on intelligentsed noored naised…

  Ma saan aru jah, et nad kolmekesi bestikad, aga see on juba veits veidralt naljakas 😀

  Ma pole ju ometi ainuke, kes seda märganud on?

  Liked by 1 person

 16. Sa oled tõsiselt täielik debiil! Ma isegi ei tea teist nii sisutühja ja vaimselt alaarenenud inimest, kui sina oled. Mida teistele teed, see kõik tuleb sulle ringiga tagasi 😉 Mine ja arene või tee teistele inimestele teene ja ära blogi enam. Sinu postitused ajavad lihtsalt öökima.

  Like

 17. Mallukas oleks pidanud pildid ja postituse maha võtma. Nüüd nii poolt- kui vastasleer paratamtult vaatab neid pilte selle pilguga ja uurib, kui palju või vähe see beebi surnut meenutab. Isegi kui Mallu poolel on õigus 100%, siis on jäle, et ta jätab pildid üles selliseks uurimiseks-puurimiseks. Ja kui ma veel lugesin, et see beebi oli enneaegne… siis hakkas halb.. nagu et kuidagi märgiline… 😦 Suvalt valitud stilistika suvalisele kliendile, aga niimoodi siis sattus, et mõnes mõttes saatuslik kokkusattumus või jah.. kurb. 😦 EI PEAKS jätma üles neid pilte, et inimesed saaksid mõelda selliseid mõtteid! Isegi kui need on Mallu pooldajad, kes vaatavad pilti ja mõtlevad, et ei, see ei meenuta üldse surnupilte. Sedagi mõtet on juba nö karmaliselt vale saata teele väikese elava beebini.

  Maailm muutub ja kultuurid on väga erinevad. Mõnel pool on valge matusevärviks ja selles värvis abiellumine on nende inimeste jaoks pehmelt öeldes RÕVE. Sest tekitab koheselt nii ebameeldivaid seoseid ja tundub lausa halva ettekuulutusena. Meie, kes me pole selliste seostega, vaatame, et valge ju tõeline pruudivärv ja mõtleme, et kuidas keegi üldse julgeb tunda, et selles abiellumine on jälk.

  Ju siis kultuur ei muutu ainult ruumis liikudes (geograafiliselt), vaid ka ajas liikudes. Ning võibolla tõesti ei peaks nii kinni olema selles, mida 100a tagasi mõeldi ja arvati erinevate värvide, kompositsioonide, etiketi jne kohta, sest see muutub. Kui 100a tagant reisiks inimene tänapäeva, siis ta vaataks muidugi, et see pilt on surnud lapsest, aga ta vaataks ka palju muud äärmise shokeeritusega vastavalt oma kultuuriseostele. (Ja ma ei räägi mitte ilmselgetest asjadest nagu miniseelik, vaid pean silmas, et ka igati meie mõistes viisakatest-tagasihoidlikest asjadest võiks tulla selle aja inimesele suur ebameeldivus, näiteks laps väljaspool abielu, naine juhib autot jne.)

  Like

 18. Sa oled inimene peast täitsa soe ausalt.Sul häbi pole sellist jama avalikult kirjutada v,Päevas sünnib sadu beebisi ja see on nii loomulik et pered teevad fotosi ja ilusaid fotosi just imikutest kui magavd ju nad enamuse ajast.Tõesti pole nii haiget teemat ammu enam lugenud.Sind ei anna Malluga mitte võrreldagi. HÄBI

  Like

 19. Ma isegi ei hakka sellel teema vatrama, kui labane on teise blogija mõnitamiseks blogipostitusi teha. Siin on tagamaaks ilmselt mingi sügavam kibestumus või kadedus, kes seda teab. Küll aga huvitab mind, et kus on omandatud sinu kunstiline kõrgharidus ja pädevus maha teha nii sisekujundust kui fotosid? Kui need asjad on sinu jaoks nii mainstream, siis mul jälle on raske leida midagi lihtsamat, kui väita- “oo, mulle nii meeldivad Degas ja Monet, nüüd ma olen küll metsikult diip kunstiinimene”. Olgem ausad- suht lollikindel tegu, legende kummardada 🙂 Sest minu arusaamist mööda oled lõpetanud skandinavistika, mis ei peaks andma kunstikriitikule piisavaid teadmisi? (Skandinaavia keelte ja kultuuride bakalaureuseõppes saab erialased teadmised rootsi, norra või taani keelest ja kirjandusest. Samuti annab siinne õpe laiapõhjalised teadmised humanitaarteadustes ja filoloogias ning soovi korral on ennast võimalik valikainete raames täiendada skandinaavia kultuuri ja ajaloo valdkonnas.)

  Ma saan aru, et siin on mõned inimesed, kes tunnevad ennast nii ülemana, et ei pea paljuks teisi planktoniks nimetada, aga ausalt, minu kui täiesti tavalise (kuigi kunstivaldkonnas haridust omava) inimese jaoks on see siin lihtsalt halenaljakas 🙂 Sest kui ma loen lauset “Miind on alati kummastanud need suvalised klõpsud, mida inimesed pidevalt sotsiaalmeedias jagavad. Pilt suvalisest kurgisalatist, poolikust võileivast…” ja sealsamas lause kõrval paremal on viide sinu instagrami kontole (mis on muide sotsiaalmeedia konto), kus omakorda ilutseb pilt suvalisest salatist, siis see pretty much says it all 🙂 Mina ei käi arvustamas muusikuid või sportlasi või moeloojaid sel lihtsal põhjusel, et ma ei ole selles pädev. Proovi ka. Ja nimetada nende beebide pilte surnud laste piltideks, ei solva fotograafi vaid beebit ja tema ema. Kunstiinimesena peaksid ju teadma, et mustvalge foto ei tee nüüd küll kellestki laipa, kes sedamoodi muidu välja ei näe.

  See siin oli kolmas ühte inimest materdav postitus sinult, mida mina olen viimase poole aasta jooksul näinud. Ma nimetaks seda ahistamiseks. Või kinnisideeks. Võibolla mõlemaks. Ja ainsad korrad kui olen näinud naist teisele naisele kaikaid regulaarselt kodaratesse loopimas, on olnud siis, kui mängus on olnud kontrollimatu kadedus. Tee endale teene ja võta järgmises teraapias see teema üles.

  Liked by 2 people

 20. Natuke labane on mallukat laimata, seda enam, et sa ise ei tea fotograafiast midagi. Oluline on ju see, et fotograaf ja tellija piltidega rahul on. Ma ei ütle, et arvamust ei või avaldada aga see ei ole arvamus vaid avalik laimamine. Ma ei ole malluka fänn ega tea temast suurt midagi kuid see jutt paneb mõtlema, et kas tõesti on kadedus nii suur, et peab mingit paska kirjutama. Ma viskasin malluka piltidele pilgu peale ja ma ütleks, et pildil on armas väike magav imik.

  Liked by 1 person

 21. Sinu võrdlus vanade fotodega, kus surnud beebid peal, tänapäevaste elus beebifotodega on tabav. M aei oleks ise selle peale tulnud, kuid su pikka postitust lugedes, pean au andma, et niisuguse võrdluseni oled jõudnud. Ja sul on tõesti õigus. See pole ainult Malluka probleem, vaid ka teides fotograafid teevad samasuguseid fotosid. Muidugi peab tõdema, et beebid ju magavadki enamuse ajast ja loomulikult on neid lihtsam magades pildile saada.

  Liked by 1 person

 22. Mallukas tõesti kustutas ühe pildi blogipostitusest, mis mulle samuti ei meeldinud just ärasaatmise pildi meenutamise tõttu. Kui seda nägin, siis tekkis ka sarnane emotsioon. Teised pildid olid kirevad või halli tooniga, samuti mitte minu maitse aga iseenesest rõõmsad. Ta teeb iga kliendiga nii erinevaid võtteid, ilmselt saab klient ju öelda, et tead see lillevärk mulle ei meeldi. Minu jaoks jäi see teema sinna paika.

  Siis lugesin sinu postitust. Kena sissejuhatus kunstist, ilus teemaarendus ja siis puänt – Mallukas! See on saja esimene kord, kui teda kommenteerid, tema postitustest ideesid ammutad ja näiteks tood. Ütled küll, et avaldad vaid oma arvamust nii nagu kõik teised blogijad. Ma pole veel näinud, et Mallu sinu mis iganes teemat lahkaks sest ta arvamus sellest erineb. Aga sinul on justkui üle ühe postituse juba pikemat aega ta hambus.

  Kirjutad veel kenasti, et andsid talle endale selle info privaatselt edasi. Ja mõelda vaid, ta IKKA postitas selle pildi. Sa pole ju mingi blogipolitsei, et kui sina heaks ei kiida, siis üles ei pane.

  Olite sõbrad ja siis kiskus suhe viltu, ilmselt saite mõlemad haiget, paljudel juhtub. Aga kui enam ei suhtle ja asjad on arutatud, siis mida sa enam torgid? Pole vaja tülimulli suuremaks ajada, kõik juba ammu said aru, et sul on väga erinevad vaated, sellised pädevamad, mitte teise eestilikud, sellised, mida jüngrid ei mõista 🙂

  NB! Teise pisaraid tragikoomiliseks nimetada on eriti imelik. Kas vaatasid seda videot ja naersid?

  Liked by 1 person

   1. Kui ei vaata, siis ei ole mõtet ka kommenteerida. Miks sa veel süvendad muljet, mis sa endast jätsid? Aruta seda tänast lugu oma terapeudiga. Miks sa selliseid asju teed ja miks sa ei saa aru ka kümnete inimeste jutust, et see asi läks üle igasuguse piiri ja seda ei vabanda miski. Enamik inimesi pole sind sealjuures sõimanud. Vähem enesehaletsust. Ise keetsid selle supi.

    Liked by 1 person

   2. Siin ei ole mingit enesehaletsust, kui ma ei ütlen, et ei mõista, miks mulle vaja “haige lirva” on kolm korda kirjutada. Ja vabandust, ma vaatasin videot siiski veidi, kuid ei kuulanud ja nähtu põhjal avaldan ka arvamust

    Liked by 1 person

   3. Siis ikkagi ei tea, millest räägid? Aga eespool kirjutad, et video oli tehtud sulle keeramiseks. Sorry, aga selline nartsissism on hale. Video oli tehtud enda emotsioonide mahalaadimiseks. Te läksite ju tülligi sellepärast, et sa ei saa aru, et teised inimesed ei pea sinu arvamusi endale mingiks kompassiks. Inimene lõpetas sellepärast sinuga suhtlemise ära ja sa ikka arvad, et ta elu keerleb ümber sinu? Kuigi tema kallal norid ja teda elama õpetad ise. Sa sarnaned ühepoolselt ahistavale maniakile filmist.

    Like

  1. Minule ajas see nutulaul küll naeru peale…mida kõike feimi nimel ei tehta! Kriitikat võiks Mallukas taluda juba, olles ise sellise elu endale, oma lastele, perele valinud – et seni maani kui feim kasu toob, on kõik hästi, aga kui minnakse isiklikuks või julgetakse kritiseerida, siis hakkan nutma ning halama, kui inetult minuga käitutud on. Ise ta ka kindlasti naeris selle videoklipi üle ja võis rahul olla, et päev korras ning uudistekünnis ületatud. Muu teda ei huvitagi. Inimene, kes kord on kirjutanud, et “kandke mulle raha üle, kui loete minu blogi, sest see on minu töö ja söök on vaja lauale saada” ei ole minu jaoks eriti tõsiseltvõetava inimesega. Ja see, et ta tasuta saadud asjadega heategevust teeb…siis minu meelest ongi see tema kohus, sest jagamiseks läheb ikka see kraam, mida ta ise ei vaja.

   Liked by 1 person

   1. Mida jääb inimesel üle, kel pole haridust, kelle mees irvitatav laotööline (blogist lugesin töö kohta), 3-a lapse jutt poe arusaadav, maja külm, autot pole (väidetavalt ei tahagi), lapsega arstile-trenni ei jõua , sest magab hambad laiali (ta enda väljend), olematu kohusetunne loomade suhtes ja implussiivne käitumine KÕIGES. Ainult õigustada ja pillida ja kumbagi neist tegevustest tema olukorras, kus oled kõige üle “nalja” teinud enam normaalseks ei pea. Lapsel (Mallukal) poleks ema või tema jõud oli otsas või kulus muule… aga ma tema emana ja laste vanaemana oleksin…ahastuses, teeks kõik et sedasi hüpliku käitumisega inimene ei saaks oma laste tulevikku ära rikkuda…Internetti ei saa põletada, lettidelt kokku korjata, kahjuks.

    Like

 23. Kas tõesti keegi ei pannud tähele, et lapsukest pidistati sellepärast rohkete lillede seas, et tal on perekonnanimeks otseselt lille tähendav sõna. Ilusad fotod ilusast lapsest.
  Mina Eveliisi asemel vabandaksin selle lapse ema ja ka Malluka ees, et nende rõõm rikutud sai.
  Niisugust sõpra nagu Eveliis praegu selle postituse põhjal tundub, ma endale küll ei tahaks, sest kui sõbrad on niisugused, siis pole ju vaenlasi enam olemaski.

  Liked by 1 person

 24. Hilarious.
  Mallukas paneb üles kaheldava kvaliteediga pildid. Mallukas teeb video, mis kogu asjale veel rohkem tähelepanu tõmbab. Mallukas jätab pildid jätkuvalt üles. Ja peksa saab Eveliis, kes sellest kirjutada julgeb.
  Plankton hullub. Ilus on lugeda selliseid haritud noorte naiste argumenteeritud sõnavõtte, nagu siin ridamisi on. “Debiil”, “imbetsill”, “haige inimene”… põhjapanev analüüs ja läbimõeldud seisukohad. “Võrdled kellegi last surnud lapsega”… mitte last, juhmakad, PILTI! Kompositsiooni, koloriiti, dekoratsioone! Juba jälle hakkan liiga keerulisi sõnu kasutama…
  See on üle pika aja parim blogiteemaline intsident by far:D palun jätkake. Õhtu on veel noor.

  Liked by 5 people

  1. Parim kommentaar siin. Lugesin seda verbaalset kõhulahtisust, mis kommentaariumis vallandus ja meenus kohe mallu enda leht, kui ta näiteks oma vaese koera järjekordselt hulkuma lasi ja mõni mainida julges, et nii ei ole ok ja see ei ole nunnu, et koer varjupaigas tšillib. “Debiil”, “haige inimene”, “kuidas sa julged” jne. Nii klassikaline 😀 Jätkake samas vaimus, kulla mallukanad. Vanasti oli perekool see solgiauk, nüüd on üks endale uue portaali tekitada suutnud.

   Liked by 1 person

 25. Mul tekib küsimus, et mis krdi blogi police sa oled, et Mallukas poleks pidanud sinu arvates neid pilte üles panema peale seda kui sa talle ütlesid, et need pildid on sinu arust kohatud?
  Miks sa alati Malluka kallal võtad? Mäletan, et paar kuud tagasi võtsid Malluka magamistoa kallal ja nüüd viimasel ajal jälle sulle ükski asi ei sobi.
  Tõesti on sul mingi kadedus sees.. Kas tunned ennast halvasti, et Mallukal nii hästi läheb? Kas sul on raha otsas, et endale antidepressante osta või teraapias käia? Tunned ennast halvasti, et te enam head sõbrannad ei ole või milles asi on? Oled nii kibestunud, vana ja kortsus keskea kriisis vaevlev pidevalt oma ettevõtmistes läbikukkuv mutike, et Malluka kallal nokkimine tekitab sinust mingigi hea tunde.
  Karma maksab kätte. Ei tea mis järgmiseks sinuga juhtub 😀 Restoran ja pood on juba läinud.. mis nüüd? 😀
  Hale inimene oled

  Like

 26. Minu arust on küll natuke veider, et sa nüüd sellest postituse tegid. Nagu ma aru sain, siis sa juba ütlesid selle kohta talle feissis ära, mis sul öelda on ja kuna seda tegid ka teised inimesed, siis ma arvan, et ta võtab seda tulevikus arvesse.
  Ja arvestades eelmist postitust, kus sa tõid näite, kuidas sa temaga räägid (a la omg sa oled nii loll), siis tundubki praegu nagu sa otsid täiega, mida tema puhul kritiseerida ja torkida.

  Liked by 1 person

  1. Eeee… Mis ta valesti ütles :D?! Et Mallukas loll on? Ei ole või :-)?? Kui hakkata neid lollusi, mis ta oma plögis on kirjutanud, ülesse lugema, läheks ennem Issanda päike loojakarja 😀 Ma saan ülihästi aru, mis viib selliste väljaütlemisteni a’la stiilis “omfg, kui loll sa oled!!”. Ja selle põhjuseks ongi see, et selle väljaütlejal saab teise inimese KORDUVAST rumalusest ja lollusest(millega ta sõidab teise inimese seljas, kasutades ära teise inimese kannatlikust, ilma et tal oleks mingigi soov midagi õppida ja ennast parendada) ühel momendil kõrini, nii lihtne see ongi!

   Like

 27. Uskumatu kui kade sa teise peale ikka oled. Lausa kahju hakkab sust. Sa tuled ära rikkuma kellegi lapse pilte ja ütled et ta näeb välja kui surnut ja sp ka see postitus ja komentaarid kustutati, sest see oli ilus postituts, mida sa oma sappiga ära rikkusid. Aga äkki sinu laps näeb piltide peal nagu surnud välja. On ikka ebaviisakus ühe täiskasvnu inimese ja ema suust välja tulnud. Nojah kadedus on nii suur, et lähed võõraste beebide piltide kallale. Kahju kui madalale üks inimene ikka langeda võib.

  Liked by 1 person

  1. Nagu ma eeldasin, siis ühel hetkel nägid sama seost ka teised inimesed, NEMAD kirjutasid seda tolle konkreetse postituse alla, tahes või mitte nägi seda ka Mallukas ja otsustas pildi eemaldada ning kommentaarid kustutada, et rohkem nii keegi öelda ei saaks. Ja siis saabki olla kangelane, kes ema ja beebit kaitses MINU eest, kes sapi pritsimisega kellegi mälestusele sülitas. Inimestel on fenomenaalne oskus sõnu väänata nii nagu sobib ja näha parasjagu seda, mida vaja on.

   Liked by 1 person

 28. Tegid oma blogis sellise veidra postituse, no hea küll. Igaks juhuks tegid perekooli ka teema, selge. Aga minu jaoks on kakofooniline see sinu “mul on õigus öelda, sest see on minu blogi” ja trööstiplaastrite teema. Ma jälgin nii Yoga Girl’i kui tema ema (ehk siis trööstiplaastrite nö tegijat) ja nende maailmavaade on andestamine, jooga, maailma parandamine. Täpselt vastand sinu torkamisele, ärapanemisele. Mis sa arvad, kas Shama kiidaks sellist suhtumist heaks? Kas see sobib tema ettevõtte väärtustega? Ja lihtsalt mõtiskluseks…kui palju parem oleks elu, kui naised üritaksid üksteist rohkem mõista.

  Like

  1. Kui ma julgen oma näoga kirjutada oma blogisse postituse, siis ei näe ma mingit loogikat, et Perekooli anonüümselt selline teema teha. Nagu sa kommentaaridest loed, ei ole ma ainus, kellele sellised mõtted ja seosed pähe tulid. Õnnetu kokkusattumus? Küllap vist. See polegi aga oluline. Võib olla ainult nii palju, et Mariann ei ole mu vaenlane ja ma tean, mida Perekool teha võib. Ma olen küll ja enam omal nahal seda kogenud. Me kumbki pole piisavalt tugevad selleks, et ära teenida seal aegajalt ilmuvat ebaratsionaalset laimu, just laimu, kriitika on midagi muud.
   Ja ma usun, et minu teede ristumine Trööstiplaastritega on märgilise tähendusega minu jaoks. Mina kui blogija ja mina kui Trööstiplaastrite väike osake oleme justkui kaks eri inimest sellisel juhul. Minu maailmavaade ei ole ei ärapanemine ega torkamine, minu väärtused sobivad ettevõtte väärtustega ja ma püüan aina enam ka nendelt õppida. See on minu õppetund ja ma ei ole nendega kokku sattunud ilma asjata. Kui keegi mind ja minu teekonda mõistaksid, siis ilmselt just nemad.

   Like

 29. Mul tekkis sama seos, morbiidsed pildid. Need lilled beebi ümber nägid välja nagu suvaline pilt, ei rõhutanud need kuidagi perekonnanime ja pärg oli ju juba enne valmis, ükskõik, mis nimega beebi oleks tulnud. Keegi mainis enne ruumilisuse puudumist piltidel, see vist häiriski kõige rohkem. Ja lisaks: kas fotostuudio tähendab siis ainult asju, mida pildile kuhjata? Kuhu jäi valgus? Kodus võib ju ka aksessuaare beebi ümber kuhjata ja klõpsu ära teha. Mul oleks küll 40 eurost kahju.
  Mõtteaineks neile, kes peavad Mallukat ohvriks. Milline inimene peab vajalikuks nuttes endast live’i teha? See on nautlemine kaamera ees ja silmakirjalik.

  Like

  1. Need, kes Mallukat ohvriks peavad, ei mõtle väga tihti, neil on iidol ja antud juhul tehti iidolile liiga selle video järgi. Kurbuse sellisel kujul näitamine on silmakirjalik ja mida enam ma mõtlen, siis jõuan arvamusele et taotluslik ja kaalutletud.

   Liked by 1 person

 30. Sinu kunstiharidus on nii selle kui ka eelnevate postituste põhjal sügavalt kaheldava väärtusega. Kunstihariduse omandanuna oli neid näiteid- Degas, Monet, Van Gogh, piinlik lugeda. Miks sa ei lisanud veel Pablo Picassot? Sinu stiilialastel nõuannetel ja arutlustel ma isegi ei peatu.
  Kui see fotoseeria oleks nüüd olnud ühiskonnakriitiline statement omaette, liigitaksin selle performance kunsti alla ja see töötaks väga hästi. Suurepärane kompositsioon. Detailide poolest meenutas kergelt Flo Kasearu „Creative Estoniat“. Võrdlus Kasearuga on hetkel muidugi üle võlli, kui mitte kohatu, kuid siiski. Lopsakas võltslillepärg vastsündinu ümber sümboliseerib selgelt ühiskonna üha süvenevat väärastunud arusaama ilust ning vastsündinud laps selle keskel justkui valikuvabadust omamata sündida maailma, kus inimesed väljendavad ennast sõnadega „debiil“, „värdjas“ jne…ning normcore on tarbida kollast massimeediat ja sellega vastandumise asemel suhestuda, mida seesama blogi postitus postituse järel esindab.
  Ma leian, et Post-mortem kujul töötaks see seeria suitsetamisvastases kampaanias väga hästi ja täidaks kõrgemat eesmärki. Mind heidutaks selline pilt suitsupakil oluliselt rohkem. Aga olgem ausad, Post-mortem fotograafiast ei omanud Sa teadmisi käesoleva teemani ja keegi teine juhatas Sind, et see postitus mõnitamise eesmärgil valmis kirjutada. Ja see on juba täiesti teine lugu.

  Like

  1. Sul võib olla piinlik, aga sellisel juhul sa ei lugenud mu postitust. Ma tõin näiteks, et mulle meeldivad E.Munch ja H.Matisse, mõlemate teoseid peetakse tihti koledateks, mina ei saa aga aru “ilusatest maalidest” ja kuna ma ei osanud ühtegi head näidet tuua, siis tõin näiteks, et ei pea silmas vesiroose ja päevalilli, vaid… võtame kasvõi Caravaggio (ilmselt sai jälle liiga tuntud näide, mis annab tunnistusi minu mitteteadmistest).
   Aga kui teemasse uuesti tulla, siis pean nõustuma, et performance kunstina toimiks see tõesti väga hästi, selle nurga alt ei osanud isegi vaadata. Pean siin siinkohal tänama, sest nii saab seeria (ilma sarkasmita) hoopis teise mõtte.
   2001.aastal nägin ma filmi “Teised”, sealt sain teada, et eksisteerib selline asi nagu post-mortem, enne seda ma seda tõesti ei teadnud. Iseenesest väga piinlik fakt, sest aasta varem alustasin ma kunstiajaloo õpingutega Norras.

   Like

   1. Ma ei leia enam üles seda kommentaari (ega viitsi tegelikult ka otsida), kus keegi küsis, mis on minu haridus, mis paneb mind arvama, et tean midagi kunstist. Ma olen õppinud kunstiajalugu ja mind huvitab nii kunst kui kunstiajalugu hobina. Seal oli sama väide, et tuua näitena tuntud nimed, ei näita valdkonna tundmist. Eelmises kommentaaris selgitasin, miks need nimed tõin. Minu lemmikkunstnikud on E.Munch ja J.Weidemann (viimane ehk siis nö “tundmatu”, aga mu meelest imeline töö ja oskus maalida VALGUST), Picasso meeldib mulle ka, aga ei kuulu lemmikute hulka, lemmikute hulka saan ma panna veel Dali, samuti meeldib mulle Miró – kas viimast tõest ka rohkem tuntud, kuid kas kusagil on reegel, et tuntud nimega kunstnik ei või meeldida?
    KunstiTEADLASEKS või KÕIGE targemaks ma selles valdkonnas kindlasti ei pea, kuid ma usun, et mingid teadmised kunstist ja (kunsti)ajaloost siiski on, selleks, et kaasa rääkida.

    Like

   2. Vastupidi, ma lugesin su postitust ja selle algusakord „Ma olen üsna tihti leidnud end inimestega vaidlemas kunsti üle“ ja sellele järgnev, tekitas minus isiklikult kerget valehäbi ja küsimuse, et kellega Sina pead neid vestlusi kunsti üle ja miks? Just selle sisuliselt ebapädeva sissejuhatuse ja teemaarenduse tõttu jäi ka põhipoint mõnele ilmselt lootusetult arusaamatuks. Seda enam, et sa näe seost Teesi ja Malluka piltide vahel, mis paneb mind arvama, et postitus oli ajendatud puht isiklikul pinnal tekkinud erimeelsustest. Kompositsiooni suhtes on nii Teesi kui Malluka pildid minu jaoks maitsetud. Teine oma ülepakutusega mõjub siiski pigem paroodia kui tõsiseltvõetava fotokunstina. Teemat kokku võttes, üks hea multikas ütleb rohkem kui tuhat sõna https://www.youtube.com/watch?v=y5x6Lnrk_Ks

    Like

   3. Kellega mina pean vestlusi kunsti üle ja miks? Päriselt? Miks? Sest mind huvitab kunst. Kellega? Oma tuttavatega, kellele meeldib kunst. Mul on tuttavate JA SÕPRADE seas PALJU inimesi, keda kunst huvitab ja kes seda õppinud on, sh ka kunstikollektsionäärid ja kunstnikud. Nendega arutlengi. Ja vaielnud olen nende sõpradega, sest päris kunstnik või kunstikollektsionäär näeb asju tiba teisiti kui mina, teinekord ei saa mina neist aru ja nemad minust.
    Me oleme kodus isegi Marekiga kunsti ja “kunsti” üle arutlenud ja teda ilmselt isegi väga ei huvita kunst. Aga meie jututeemad kodus on poliitikast maaharimise ja paatide lamineerimiseni. Ses mõttes pandb mind ikka küsimus, KELLEGA, sellistel teemadel rääkida, silmi pööritama.

    Like

 31. Ütlen kohe ära, et ei ole selle Marianni fänn või lugeja, samuti mitte teie aga selle teemani ma jõudsin ja see teema on minujaoks niivõrd õõvastav, et pidin kirjutama. Fakt on ju see, et teie tegite selle blogipostituse siin ja seda ei saa see inimene, kes pildid tegi ära kustuda nagu ta enda lehelt nende kommentaaride ja piltidega tegi. On ju täiesti ilmselge, et sealt lehelt need kommentaarid kustutati, iga terve mõistusega inimene kustustaks ära sellised kommentaarid. See oli teie valik, et see siin kõik nüüd jäädavalt kajastatud saaks, mis tegelikult on ju nii õudne ja haiglane. Ma ei mõtle niivõrd selle pildistaja suhtes vaid selle vaese ema, kelle beebist jutt käib. Saan aru, et te olete juba vanuse poolest keskaealine naine, laste ema, et kuidas te suudate teisele emale niimoodi teha? Isegi, kui teie näete neis piltides endale midagi ebameeldivat ja võõrast siis kuidas ometi ei tule blokki ette sellist asja kirjutama asudes. Ütlete nii julgelt, et ka sellele emale läheksite otse ütlema, et laps on kui surnu, kas päriselt ka suudaksite niiviisi teha haiget ühele värskele emale, mis veel hullem, emale, kelle laps, nagu aru sain, sündis enneagsena ja vanemate hirm võis olla väga suur? Kas tõesti arvate te ennast nii tähtsaks ja teie “tõekuulutamisel” ei ole mingeid piire? Kas te taktitunnet ja empaatiat üldse ei oma? Kas te üldse suudate ette kujutada seda tunnet, millega see värske õnnelik ema oma lapsest tehtud pilte nüüd vaatab? On ju ilmne, et temale need pildid meeldisid ja talle sobis, kuidas pildistaja seal need asjad sättinud oli ja ta poleks selliste seoste peale osanud tullagi, miks ei oleks võinud siis sellele emale jäädagi need pildid selliseid tundeid tekitavaks. Ausaltöeldes on teie tegu minuarust täiesti mõistusevastane ja selline asi võiks olla karistatav. Ma ei kujuta ette, kuidas see pildistaja ennast tunda võib, see võib ikka kohutav tunne olla, sest jutt käib ju pisikesest beebist, kellest taheti teha ilusad pildid, mida lapse kasvades koos vaadata ja nüüd on nendele omistaud kõige võikam sündmus, mis võimalik ja seda ei ole enam võimalik tagasi võtta. Ja see jutt, et fotograafil on emast ja lapsest ükskõik siis seda väites te kinnitate veel, et teie mõttemaailmas on midagi väga valesti, sest ükskõik kui ülbe või ninakas võib keegi olla siis selline asi ei saa küll kedagi külmaks jätta ja valepisaraid välja kiskuda. Ma ise oleks samuti täiesti endast väljas ja tunneks meeletut süüd, kui minu “süü” läbi saaks ühele emale selline kogemus osaks. Ja saata siis veel teisele inimesele surnud beebide pilte?? Kas te adute ka üldse kui traumeeriv on lapse surm ja lihtsalt niisama keegi tervemõistuslik inimene surnud lastest pilte vaadata ei sooviks? Saan siinsetest kommentaaridest aru, et käite kuskil teraapias või psühholoogi juures, ma usun, et tuleks kasuks see teema kindlasti arutlusele võtta, sest selline käitumine ei ole kindlasti päris terve mõistusega inimesele omane ja vajaks mingit sekkumist. Mina isiklikult annaks teid selle ema asemel moraalse kahju tekitamise eest kohtusse, äkki tuleks mõistus pähe.

  Like

 32. Nüüd Mallukas siis nutab? Kõik need inimesed, kellele Tema on kunagi oma õelate ja läbimõtlemata postitusega kunagi haiget teinud, ühinege! Tehke ka laivid, kus te nutate ja ei mõista, et kust selline õelus tuleb. Meenub postitus sellest “naisepeksjast”, kelle pilt on siiani tema blogis ning selle alla on ka kirjutatud “vaimuhaige”, “psühhopaat” ja “saiko”. See on väga argumenteeriud, malluka fännid? Selle asemel, et pärast selliseid postitusi teha võiks oma last jälgida, mitte miskit “manustada”.

  Liked by 1 person

 33. Malluka nutuvideo on ikka räme sitcom, tohutu pikk ja pointless live, muudkui hõõrub meeleheitlikult silmi, jaurab mingist traumast; oo mai gaad, ma jätan kõik tänased pildistamised ära, ma olen nii shokis, uiuiui. Tõeliselt kalkuleeritud-manipuleeritud postitus, nagu näha, plankton tõesti hullus😝😝😝. Eveliisi komm täiesti asjakohane, Mallukas, silmakirjalik on see sõna, mille tähenduse üle võiksid mõtiskleda. Andis ikka neid pisaraid sealt prillide tagant välja tirida; oo, ma olen nii meikimata, nii shokis…. Teha ühest täiesti argumenteeritud kommist selline silmakirjapidu….. Eveliis, sul on tore blogi, loen kindlasti edaspidigi. Edu ja meelerahu; ega sellistega ei olegi mõtet väidelda, lase lihtsalt minna; väikse muigega suunurgas😉.

  Liked by 1 person

 34. Oijah, aina rohkem ma veendun, et inimesed ei oska lugeda ja kui ka loevad, siis nad ei saa aru. Juba mitmes kommenteerija jalutab, et sul, Eveliis, on lapsED :D. On sul äkki mõni salalaps veel, keda sa meile pole näidanud :P.

  Mis nendesse piltidesse puutub, siis mulle ka need ei meeldinud kuna liialt asju üksteise otsa kuhjatud, liiga tumedad ja puudub sügavus.

  Mallule kaasa ei tunne, sest ta ise on küllalt niimoodi käitunud. Küll ta kiusas Merjet, siis on üsna sitasti Marimellile öelnud, Miiu ja Britiga on tal mingi jama olnud. Mida külvad, seda lõikad…

  Liked by 2 people

 35. Ülejäänud lollusi ei viitsi enam kommenteerida, aga kontekstist välja rebitud lause, et üks blogija saatis teisele surnud beebi pildi, ajab juba naerma. Juhtis tähelepanu postmortem fotograafiale, mitte ei murdnud kuskile surnukuuri sisse ja ei pildistanud surnud beebit.

  Liked by 1 person

  1. Ei olnud ju kontekstist välja rebitud. Surnud beebide piltide saatmine on jälk tegu. Kas sa oled inimene, kes naerab selliste asjade üle? Surnud lapse pilt on okei, kuni ei ole surnukuuri sisse murtud?

   Like

  2. “lause, et üks blogija saatis teisele surnud beebi pildi, ajab juba naerma”

   Naerma ajab see sinu fännklubi. Neid, kellele meeldib kasutada sõna “plankton”, paraku küll mitte endast rääkides.

   Like

 36. Mind alati ajavad naerma need “kunstiteadlased”, kes teavad vaid paari tuntud nime ning kujutavast kunstist tegelikult mitte midagi. 🙂 Jah, see on otsene vihje Sulle. Samuti ei ole kunst ainult maalid, vaid on ka graafika, pildid ning videod. See, et Sina tead mõnda maalikunstniku, ei tee Sind veel kunstiteadlaseks, seega palun ära ürita ka nii käituda. Kahjus või õnneks Sinu arvamus kunsti maastikul midagi ei mõjuta, Sa pole siin lihtsalt mitte keegi.
  Jää oma liistude juurde, milleks on pidev negatiivsus ning inimeste mõnitamine ja enda ego selle arvelt upitamine.

  Like

  1. Ma ei ole end kunstiteadlaseks nimetanud, kuid ei saa aru, kuidas siin postituses on minu teadmised kunsti valdkonnas olulised. Oleksin pidanud kirjutama kõike, mida ma tean kunstist, et suudaksin mind krituseerivatele inimestele teha selgeks, et ma teangi, et kunst ei ole vaid maalid ega paar tuntud nime, on see kuidagi siin oluline. Mul ei ole vaja tundmatute nimedega esineda, ma tõin lihtsad näited. Kui ma oleks kirja pannud mõne “tundmatu” nime, siis oleks saanud kriitika osaliseks, et mida ma ülbitsen mingite nimedega.

   Like

 37. Loe kasutaja Hämmingus postitust ja pane ennast nüüd selle pisikese beebi ema olukorda??!!
  Et elu sulle täiega keeraks selle eest👹🤞

  Like

 38. Kogu see pasakeerutamine oleks ju ära jäänud, kui Mallu poleks pannud neid pilte oma blogisse üles? Või kohe maha võtnud peale tähelepani juhtimist. Ta pole neid siiani maha võtnud, kuigi mõistlik oleks.
  Lapse ema oleks saanud oma pildid ja keegi poleks teadnudki, et osadel inimestel tekkis seos? Asi oleks psühh, kui ainult Eveliis oleks näinud seost, aga seda nägid paljud lugejad, kes kommenteerisid nii Mallu blogis, siin kui perekoolis.
  Kui seaduste mittetundmine ei vabasta vastutusest, kas siis kunsti puhul ei kehti sama?

  Liked by 1 person

  1. Siin ongi ju selge vahe, üks inimene kustutas need kommentaarid ära ja teine teeb lausa avaliku teema sellest. Arvad, et need pildid tehtigi siis kuklas tagumas mõte, et ohh, nüüd ma taaslavastan victoria ajastusse kuuluva mälestusfotode tava elusa beebiga ja siis panen üles, et kõik saaks näha?? Usun, et see fotograaf tegi ikkagi enda ja lapse ema arvates toredad pildid ja tahtis neid ka oma lugejatega jagada. Selle ühe pildi ta ju oligi vist maha võtnud, millele nii tungivalt viidati. Saad ju aru, et need kohe kustutatud kommentaarid ei oleks jõudnud selle beebi emani aga siinne teema jõuab kohe kindlasti. Kas see pole siis psühh sinu arust, et nähes, et teisel lehel kustutati ära sellised postitused, teeb ta ikkagi siia teema, ainult selleks, et endale tähelepanu saada? Arvad sa tõesti, et seda teemat poleks siin kui kõik need pildid oleks eemaldatud? Asi ei ole ju üldse selles fotograafis vaid mõelda võiks selle lapse emale, kellel need fotod nüüd kodus on. Mis tunne sinul oleks? Kes teab, mis eelnes sellele, kui haiglast välja saadi ja oma lapsest pildid jäädvustada lasti. Mingi analüüsivõime ja enesekriitika võiks ikkagi jääda selles suures kuulsusejanus.

   Like

   1. “Siin ongi ju selge vahe, üks inimene kustutas need kommentaarid ära ja teine teeb lausa avaliku teema sellest.”
    Kuule, tiburull, katsu nüüd jälgida. Mis sa arvad, kumb sellele jamale rohkem tähelepanu tõmbas, kas a) mingi 2000 like-ga Eveliis (sorry, Eveliis), kes sellest oma blogis kirjutas, või b) vist mingi 40 000 jälgijaga staarohver, kes sellest konkreetselt nõretava live video tegi? Mis sa arvad? Paku midagi.

    “Mingi analüüsivõime ja enesekriitika võiks ikkagi jääda selles suures kuulsusejanus.”
    Ma olen absoluutselt nõus! Mine proovi seda nüüd oma lemmik-staarohvrile öelda, vaata, mis juhtub. Proovi-proovi.

    Liked by 1 person

 39. “Kuule, tiburull, katsu nüüd jälgida. Mis sa arvad, kumb sellele jamale rohkem tähelepanu tõmbas, kas a) mingi 2000 like-ga Eveliis (sorry, Eveliis), kes sellest oma blogis kirjutas, või b) vist mingi 40 000 jälgijaga staarohver, kes sellest konkreetselt nõretava live video tegi? Mis sa arvad? Paku midagi.”

  Vabandust aga selline võhivõõra inimese tiburulliks nimetamine on ikka täitsa uus tase minu jaoks. See näitab ikka väga selgelt, milline kontingent selle blogi lugejad on. Seega ei saagi ka selle blogi omanik ilmselt kunagi aru, miks selline postitus ei ole eetiline. See video tehti ju pärast seda postitust nagu ma aru saan, ma pole seda küll näinud aga see on siis vastukaja sellele avalikule postitusele siin. Mina kommenteerisin konkreetselt selle naisterahva käitumist siin ja ei plaani midagi arvama hakata, kes rohkem selles lolluses süüdi on. Fakt on see, et siin see postitus on ja autor õigustab veel ennast. Mind ei huvita üldse nende blogijate omavaheline ära panemine, mina rääkisin selle postituse ebainimlikkusest läbi lapsevanema silmade. See, et te kõik siin mingit ühte endale võõrast inimest vihkate ja kogu oma energia selle alla panete ei saagi näha kui väär ja vastik see lugemine on erapooletule, selgelt mõtlevale inimesele.

  “Ma olen absoluutselt nõus! Mine proovi seda nüüd oma lemmik-staarohvrile öelda, vaata, mis juhtub. Proovi-proovi.”

  Esiteks kui te rahulikult minu postitusi loeksite siis seal on selgesti kirjas, et ma ei loe kumbagi blogi, seega välistab see ka selle, et kumbki neist on minu lemmik. Ei lähe ma kuskile midagi proovima, ma ei ole mingi provokaatorist nähvits. Mina kirjutan sinna, kuhu ma soovin ja ainult seda, mida vajalikuks pean.

  Like

  1. Aga võõra inimese psühhiks ja tema terve mõistuse puudumisele on jumala normaalne, eks. Ja Eveliis kirjutab ka sinna, kuhu ta soovib ja ainult seda, mida vajalikuks peab, ja mina kirjutan ka sinna, kuhu soovin ja ainult seda, mida ma vajalikuks pean (sh tiburullid, kui olukord seda nõuab). Aga selge on see, et sa ei saanud mu mõttest üldse aru. Lootusetu.

   Liked by 1 person

   1. Ei, ma siiski pean täpsustama oma kommentaari. No ei saa ühe korraga kirja.

    See väike ajaline vahe kahe sündmuse – postitus ja video – ei oma tegelikult mingit vahet, sest ühel neist oli kordades suurem mõju kui teisel. Võib üsna kindlalt väita, et kui Mallu ei oleks oma videot teinud, oleks see teema juba maas ja siin vähemalt 200 kommentaari vähem.

    Samuti Mallu teadis või pidi sellise sisuga videot sellisel viisil ja sellisele publikule avaldades teadma, mis tagajärjed sellel on (jur – teadis või pidi teadma). Kui ta ei teadnud… noh, siis on ta veel süüdimatum, kui ma arvasin, ja see on juba omaette saavutus, mida peaksid ehk käsitlema… mingid teised asutused.

    Seega ma väidan, et kogu see tsirkus bartseloona on väga selgelt ühe inimese tegude tagajärg, ja see inimene ei ole Eveliis.

    Like

 40. Tegelikult on antud teemast kirjutamine väga tervitatav. Ehk sellest kirjutamine paneb nii mõnegi pildistamishuvilise mõtlema. Tegelikult peaks kogu selle tekkinud olukorra eest võtma vastutuse staarfotograaf isiklikult. On äärmiselt vastutustundetu kasutada ära inimeste teadmatust, sest staarfotograafi kummalise kunsti arvustustes satuvad paratamatult löögi alla piltidel kujutatud inimesed. Väga kurb on vaadata seda maitselagedust mida ilusate inimeste kallal rakendatakse.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.