Ülle

on

Mu jaoks on alati nii võõristav kuulata kui lapsed oma vanemaid nimepidi kutsuvad. Et mitte “emme” ja “issi”, vaid Pille, Kalle, Malle, Madis…Mina ise kutsun oma ema siiani “emmeks”,  isa on ka telefonis “issi”, kuigi otse ütlen ma talle ikkagi rohkem isa. Nimepidi pole ma neid igatahes kunagi kutsunud. Vanaema on ka alati vanaema olnud. Ainult tädisid ja onusid kutsun ma nimepidi ja seda lihtsalt põhjusel, et muidu ei saaks keegi aru, millisest tädist või onust ma parasjagu räägin.

Aga mitte minust.

Ida jaoks on ka ikka pigem olnud emme ja issi ja vanaema, aga ühel hetkel hakkas ta issit ka nimepidi kutsuma. “Marek, ma tahan, et mulle tooksid, Marek, ma tahan, et sa teeksid, Marek, ma tahan…” Mind ta ei kutsu nimepidi väga ilmselt põhjusel, et Eveliis on tiba keeruline nimi. Mulle vähemalt tundub nii. Küll aga on ta mind Liisuks kutsunud. See on tegelikult veel eriti naljakas. Liisu on küll kodus mu hüüdnimi, aga ma olen seda harjunud kuulma endast vanemate inimeste suust.

Kõige rohkem kasutab ta eesnime vanaema Ülle puhul. Põhjus ilmselt selles, et vanaemade eristamiseks räägime me vanaema Üllest ja vanaema Evest. Pooltel juhtudel jätab Ida nüüd “vanaema” eest ära ja kutsubki vanaemasid nimepidi. Nii harjumatu on kuulata. “Ülle, tee nii, Ülle, kuna me läheme, Ülle, kas sa nägid, Ülle, ma lähen sinna, Ülle, ma käisin seal.”

See on nii naljakas.

Kuidas teie lapsed teid kutsuvad? Kas nimepidi kutsumine on pigem harjumatu või täiesti tavaline? Kuidas teie oma vanemaid kutsute?

4 Comments Add yours

 1. M says:

  Meid kutsuvad ikka emmeka ja issiks .Suurem ehk siis puberteedik on mind ka paar korda nimepidi kutsunud ,ikka väga vihasena siis 😃 Väiksem (viiene) on paar korda ka seda teinud ,nalja pärast vist .
  Meie kutsume lapsi koduseinte vahel enamjaolt hellitusnimedega ,kuidagi on nii jäänud .Samas kui on tõsisem jutt või inimesed külas siis ikka nimepidi . Abikaasaga on meil üksteisele üks ja sama hellitusnimi olnud 13 aastat.Pole kordagi teda kutsunud ega kõnetanud koduseinte vahel nimepidi ,sama minuga .Pole iial kuul ud teda kutsuma mind nimepidi ,isegi külas mitte .Kui vaid siis ametiasutuses või tööl.Kuid kui üksteisest räägime ,siis ikka nimepidi . Naljakas oleks kui sõbrannale ütleksin “musiga lähme kell kuus kinno”,see okeks too much isegi meie jaoks 😂
  Mulle meeldib et me kasutame hellitusnimesid .Oleme väga kokkuhoidlik pere ja ei saa öelda et pika kooselu jooksul oleks armastus vähenenud või leek hakkaks kutsuma .Vahel on kahju vaadata pere tuttavaid kes kuidagi nii külmalt üksteisega räägivad ,nagu võõrad .Muidugi hellitusnimedega ei ole seal midagi pistmist aga lihtsalt hakkasin selle peale mõtlema hetkel . Kui paljud tuttavad meil üksteisega nii telefonitsi kui külas olles käituvad /räägivad nagu võõrastega .Ei mingit näoilmet ,huumorit ,lähedust .😞

  Like

 2. Kaja says:

  Minu vanemad on minu jaoks alati ikka ema ja isa olnud. Mitte kunagi pole neid nime pidi kutsunud. Samuti oleme meie abikaasaga oma lastele emme ja issi. Poeg on 9aastane ja mõni aeg tagasi küsis, kas ta võib sõprade juuresolekul mulle “ema” öelda 🙂 Et “emme” pidi liiga titelik olema.
  Ema ja isa nimepidi kutsumine on minu jaoks võõras. Nad on ikkagi kõige lähedasemad ju.
  Kui tegemist on kasuvanematega, siis on teine asi. Minu jaoks oli nii kõrvakriipiv, kui üks perekonnatuttav laps oma ema uut kaaslast kasuisaks kutsus. Kuidagi imelik oli “kasuisa, tule siia!” Oleks parem olnud nimepidi kutsuda.

  Like

 3. Eeps says:

  Vanemad on siiamaani minu jaoks emme ja papa 🙂 Isa omal ajal keeldus issi olemast, ei meeldinud talle selle sõna kõla ja õpetatigi siis lapsele papa selgeks. Aga ma ei kujuta ka ette, et neid nimepidi kutsuks… isegi pea 40sena. No ma ei tea, kohe kuidagi ei istu nagu.

  Like

  1. Eveliis says:

   Täpselt sama siin. Ma ei kujuta vapsee ette, et kutsuks vanemaid nimepidi, aga samas hakkan ma juba harjuma, et Ida mõlematpidi kutsub. Naljakas on, aga samas ta ju kuuleb, kuidas teised nimesid kasutavad, siis on loogiline, et ütleb järgi.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.