Nädalavahetuse loba

Mul oli nii hea meel reede öösel koju jõuda. Maailma parim tunne? Oma koju jõudmine peale reisi. Siis ei tundu kõik need poolikud asjad, mis muidu kodus häirivad, poolikud, vaid kodu tundub nii ilus ja armas ja mõnus.

Üks osa minust oleks terve nädalavahetuse lihtsalt laiselnud, aga teine osa minust teadis, et pole ammu sõbrannadega kokku saanud ja mul oli nii hea meel, et me leidsime võimaluse kokku tulla Ussipessa. Tegelikult pidi see olema tüdrukute tripp Riiga, aga ajad ei klappinud ja mina ei oleks saanud kuidagi osaleda, nii Riiast sai Laulasmaa spaa. Kuna aga meil on ju ka nüüd saun, siis mugavalt sai Laulasmaast Ussipesa saunaõhtu. Mis me ikka sinna spaasse lähme, mõtlesime me, niikuinii enamuse ajast istuks me hotellirestos või toas, lobiseks, vahiks telekat, sööks ja jooks veini. Ussipesa sobis mulle veel kõige paremini. Ei pidanud kodustki välja minema!

Ma olen hetkel natukene tervisliku toitumise ja taimetoidu lainel, nii et Loodusväe kokkamisüritusele (millest ma pikemalt eraldi kirjutan varsti) olen ma igavesti tänulik. Sain nii palju inspiratsiooni ja retsepte, millega katsetada. Ma olen ka varem rääkinud, et ma ei ole väga mängija-tüüpi ema, mulle ei meeldi meisterdada ja ma ei ole väga osav lapsega koos mängimises, küll aga meeldib mulle lapsega koos asju teha. Minu suureks rõõmuks armastab Ida kokkamist ja igal vähimalgi võimalusel on ta mul köögis abiks. Mõnikord ei saa seda muidugi abiks nimetada, aga vahet ei ole, et võtab kauem aega ja on rohkem koristamist, oluline on see, et ta saab katsetada ja proovida.

DSC00731DSC00748DSC00762DSC00768

Külaliste saabudes muutus meie kodu mõnusaks segasumma suvilaks. Ma olin sellest natuke puudust tundnud. Ma ei ole kõige parem võõrustaja, ma olen piisavalt laisk ega viitsi kunagi liiga palju ettevalmistusi teha ja maja koristada/kaunistada, aga mulle jubedalt meeldivad külalised. Mõnikord ma mõtlen küll, et tahaks olla selline ideaalne koduperenaine, et üllataks külalisi uhke pidulaua ja kaunistatud koduga, aga siiani on see vaid mõtteks jäänud. Ei ole vist seda soolikat, aga ma ikka kadestan neid inimesi, kes viitsivad ja oskavad. Noh igatahes kui keegi oleks mulle viis aastat tagasi öelnud, et ma valin tüdrukutega spaapuhkuse asemel koduse nädalavahetuse, kus jooksevad ringi kuus last, siis ma oleks teile öelnud, et te olete hulluks läinud. Lastekisa ei ole ju mingi puhkus! Puhkus võib olla mitte, aga tore siiski. Lapsed tegelesid oma asjadega ülemisel korrusel, meie oma asjadega alumisel korrusel. Kui lärm liiga tugevaks läks, käisime kordamööda korda majja löömas.

Marek oli seekord naiste seltskonnas ainus mees (täiskasvanud mees siis) ja otsustas sauna ära kaduda, et omaette lõõgastuda. Omaette lõõgastumine tuli tal välja täpselt nii:

DSC00771.JPG

Isadepäev pidi ju olema see päev kui puhkuse asemel antakse isadele võimalus lastega koos midagi teha. Me andsime Marekile selle võimaluse. Boonuseks ühe lapse asemel sai ta endale neli last kantseldamiseks. Igati aus isadepäevakink! Ja kuna tema isadepäeva kingiks oligi saun, siis tundus loogiline, et tema kantseldab lapsi saunas. Okei, nali, ega need lapsed seal kaua ei püsinud ja nii sai Marek ikkagi lõpuks ka oma ärateenitud puhkusehetke. Ta on siin viimasel ajal vaesekene nagu üksikvanem. Mina vaid tulen korraks, pakin kohvri lahti/kokku ja kaon. Ma võin siin ta kallal küll vinguda ja viriseda, aga pole tal tegelikult häda kedagi. Pott ja kaas said kokku!

DSC00776.JPG

Külaliste lahkudes koristasime kiirelt kodu ja nüüd läheb pühapäev edasi puhtalt laiseldes. Hommikul (öösel?) on vaja juba 3:30 ärgata. Pagan see esimene lend nii varajane on. Hommikused lennud on ebainimlikud.

Keegi kunagi küsis mu maaliseina kohta, et kas ma sellest ei tahaks pikemalt rääkida. Tegelikult ei ole siin midagi rohkem rääkida, kui et ma olen piltide armastuse saanud kodust ja Norra vahetusperedest kaasa. Norras elasin ma pere juures, kes olid kunstikollektsionäärid, nende kodus olid kõik seinad maale täis. Ma käisin aegajalt seal kodus ringi nagu kunstimuuseumis ja lihtsalt imetlesin maale. Minu “maalikogu” on muidugi äärmiselt lahja, aga kõik need on mulle/meile armsad ja olulised. Navitrolla pilte hakkasin ma kunagi oma peikaga koguma. Tundub kummaline vana peikaga soetatud pilte seinal aukohal hoida? Võib olla, aga minu jaoks on see viis teda mälestada, Marek teab seda ja ei tee sellest probleemi, on selge, et noores eas surmaga nii ligidalt kokku puutumine on mind inimesena palju muutnud. Need pildid meenutavad mulle üht olulist eluetappi. Teine kõige olulisem pilt on kootud pilt blondist naisest. See on Mareki vanaema tehtud ja Mareki ema kinkis selle mulle sünnipäevaks. Mareki ema arvates meenutas see pilt mind. Ka teised on arvanud, et pilt on minust. Mareki vanaemaga ei ole ma kunagi kohtunud. Looduspildid (v.a kootud männipilt, mis ka Mareki vanaema tehtud) on emme kinkinud – Rootsi second hand leiud – ja Astrid Lindgreni raamatute illustratsioone meenutavad pildid ostsin mina Sõbralt Sõbrale poest, vaieldamatult ühed minu lemmikud. Kuldses raamis oleva pildikese ostsin ma vanalinnast Marekile sõbrapäevaks kunagi ammu. Kaks majakatusel istuvat kassi, kes vanalinna torne vaatavad,  meenutab mulle meie pulmavalssi. Käime katuseid mööda, Tule lähme turnime tornides, Lähme, katsume pilvi, Lähme värvime taeva siniseks, Ühed tahavad palju, teised rohkem veel
Mõned tahavad kõike, Nad ei kõnni katustel. Me ei näe teisi kihutamas ringi, Meil on silmad ainult teineteise jaoks, Meil on aega hoida teineteisest kinni, Maailm kuhugi ei kao….maailm kuhugi ei kao.

DSC00781DSC00777

Igasugu pilte on mul veel. Osad on ülemisel korrusel seintel. Osa ootavad ikka evel igavese remondi lõppu.

8 Comments Add yours

 1. Marge says:

  Seda postitust lugedes kerkis mõte ja küsimus, et sa ei ole vist üldse kirjutanud näiteks oma suhetest ämmaga? Miks?

  Like

  1. Eveliis says:

   Ei ole vist jah otseselt temast ja meie suhetest kirjutanud, ei teagi miks. Ta on hästi huvitav inimene, temaga on väga tore koos olla, ka meie suhted on väga head. Ma julgeks öelda, et ta on ideaalne ämm. Tasakaalukas, positiivne ja tark!

   Like

 2. kylaline says:

  Minu meelest on see pilt küll väga kõhedust-tekitav, selles mõttes, et nagu ettekuulutus 🙂

  Ma pole üldse selline horoskoopidesse, kaartidesse ja ennustustesse uskuv. Aga mu elus on lähiminevikus juhtunud paar kummalist seika. Ühel matusel juhtus üks õnnetus, sama inimese sünniaastapäeval jäid napid sentimeetrid puudu, et oleksin surma saanud ja sama inimese surma-aastapäeval oleksin napilt oma sündimata lapsest ilma jäänud. See juhtus kõik ühe aasta jooksul.

  Like

  1. Eveliis says:

   Mis mõttes kõhedusttekitav ettekuutus? Ettekuulutuse suhtes nõus, aga kõhedusttekitav (meie jaoks) mitte. Me oleme seda võtnud kui märki, et ju ta teadis, et õige naine tuleb ühel päeval;) Ma ei saa öelda, et ma 100% usun igasugu ennustusi ja muud, aga no monikord ka naljatleme, et Ida on uuesti sündinud Mareki vanaema.

   Aga kui veel natuke kummalistest seikadest rääkida, siis oma kunagisele peikale saatsin ju sõnumi, et kas surnud oled (et ei vasta). Hommikul sain teate, et umbes tol ajal ta tõesti autoavariis surigi. Vot sulle kõhedat ja kummalist seika:(

   Like

 3. kylaline says:

  Selles mõttes kõhe, et ma olen selline jalad maas inimene, aga see pilt on täiesti uskumatu ju. See on nagu koopia ju.

  Like

  1. Eveliis says:

   Nojah, selles mõttes küll, aga minu meelest selline hästi äge ettekuulutus/kokkusattumus. Ma igatahes hästi hindan seda pilti ja seda, et Mareki ema selle minu jaoks korda tegi ja mulle kinkis. Selline “tere tulemast perekonda” tundega kingitus

   Like

 4. Külaline says:

  “Lindgreni raamatute illustratsioone meenutavad pildid” on Rootsis väga tuntud ja armastatud kunstniku Carl Larssoni tööde reprod. Ta maalis-joonistas väga palju just oma kodu ja peret. Whk on huvitav teada 🙂

  Liked by 1 person

  1. Eveliis says:

   Aitäh, et mälu värskendasid. Ma kunagi uurisin selle ka välja, sest mulle nii meeldivad need pildid, isegi kui vaid reprod, aga läks meelest. Mu meelest ülimalt hea kunstnik😊

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.