Kuidas ma autot ei ostnud

Me läksime eile automüügiplatsile kindla sooviga üks konkreetne auto ära osta. Jõudsime Lasnamäel asuvasse müügikontorisse. Meile vaatas vastu kolm teed joovat kiilakat sulejopedes, kes isegi tere ei öelnud. Küsisime, et kas see auto on alles, millest meili teel kirjutasime. “Ei,” tuli napisõnaline vastus. “Okei, aga see teine, kas see on alles?” küsisime me ja näitasime paberile välja prinditud autot. “See vist jah on alles,” saime umbes sama napisõnalise vastuse. “Noh, me siis vaataks seda,” palusime. “See on seal seitsmendas-kaheksandas reas,” öeldi meile ikka äärmise ükskõiksusega ja saadeti meid platsile tuiama. “Kas uksed on lahti ikka?” küsisime veel. “Peaks olema,” saime vastuse.

Rääkige veel teeninduse tipptasemest naersime me autot otsides. Lõpuks kaevasime õige auto lume alt välja. Loomulikult oli see lukus. Kõndisime tagasi. “Okei, ma tulen teen lahti,” vastas üks sulejopes kiilakas. Vahemaa kontorist autoni oli umbes 150 meetrit, kiilakas sõitis sinna autoga. Tegi uksed lahti ja pani auto tööle. Marek küsis küsimusi, millest igale sai vastuseks, et mina ei tea, vaadake, mis paberil kirjas. Kuna mul autot tõesti vaja oli, siis otsustasime, et ah hea küll, ostame põrsa kotis. “See on nagu põrsa kotis ostmine,” naersime müüjale. Müüja kehitas õlgu ja ütles, et nii see siin platsil käibki. Tuled, vaatad ja võtad. Ütleme nii, et ma ei osta isegi käekotti ja teksasid nii et ma ei proovi neid ja ei kaalu natuke, aga siin pandi meid olukorda – võta või jäta, ise tead.

Läksime tagasi kontorisse, et ost-müük vormistada. “Oota, aga autol ei ole ülevaatust,” täheldas Marek. “Pole probleemi,” vastas kiilakas, “me teeme selle ära. Meil on äripakett, mis sisaldab  registreerimist ja ülevaatust.” Küsisime, mis see maksab. 200 eurot. KAKSSADA EUROT!  Ma saaksin selle ise tehtud vähemalt poole soodsamalt. “Aga ma tehnoülevaatuse-eelset ülevaatust ei soovi,” ütlesime me. “Meil on selline pakett. 200 eurot.”

Olgu, ma oleksin võinud tehnoülevaatusele ise minna, aga kes oleks öelnud, et ma läbi oleks saanud. Ma ju isegi ei teadnud, kas autol pidurid töötasid näiteks. Aga lasta kiilakatel see minu eest teha? Kust ma saan kindel olla, et neil pole mingit diili kellegagi ja ma saan tehnoülevaatuselt tulnud autoga sõita esimese ristmikuni? Ei, see tundus ikkagi liiga põrsas kotis ostmine. “Me mõtleme veel natuke,” ütlesime me ja Marek püüdis veel viisakalt selgitada, miks.

Kiilakas kehitas õlgu, ütles ise teate ja jõi teed edasi. Nii me mulle autot ei ostnudki.

20 Comments Add yours

 1. Kadri203 says:

  kui see on see plats kanali ääres siis ei soovitaks sealt ühtegi masinat osta- ausalt, sellest kohast on nii palju kirjutatud ja mitte positiivses võtmes

  Like

   1. Eveliis says:

    just see sama

    Like

  1. Eveliis says:

   Jah, see sama. Leidsime teise auto ka (teine firma, aga sama ettevõte vist), enne kohaleminekut ostsime selle raporti auto seisukorra kohta vms, no ei….selle ettevõttega küll tegemist ei tee. Raport oli pikem kui Tammsaare romaan ja läbisõidetud kilomeetrid muutusid kogu aeg;)

   Like

 2. Piret says:

  Ma loodan, et teil autost siiski nii suva ei ole ja et sa panid lihtsalt kõvasti pohhuismi juurde, et situatsioon oleks huvitavam…
  Auto ei ole mingi teksapaar. Auto on asi, millesse sa istud koos oma suurima varanduse – perega, ja milles te siis kimate 100 km tunnis maanteel koos teiste autodega, mis sõidavad teile vastu 100 km tunnis.
  Auto PEAB olema korras ja turvaline… Ma ei julgeks eales nii olulist asja osta mingitelt kiilakatelt ilma, et keegi usaldusväärne selle tehnilise poole pealt üle kontrollib…

  Like

  1. Eveliis says:

   Rahu. Sellepärast ju jäigi ostmata, et 1) ei olnud tehnoülevaatust ja 2) ma ei usalda suvalise kiilaka poolt tehtud tehnoülevaatust.

   Like

 3. päritolu says:

  Tehnoülevaatusest ei piisa. Kuidas sa nt tead, et see auto ei ole eelnevalt avariiline olnud?

  Like

  1. Eveliis says:

   selleks saab osta raporti kaheksa euro eest. Me just teisele autole tellisime selle raporti ja see oli oioioi missugune

   Like

  2. Kellukas says:

   https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll

   Siit ka saab edukalt vaadata.

   Like

 4. Kerli says:

  Appi appi ära sealt küll midagi osta – enamus autosid maha kanda (ma ei usaldaks isegi nende poolt pakutud raportit) pigem osta eraisikult (oleneb, millist marki soovid – enamus neid “ärikaid” toovad oma autod Rootist või mujalt ja siis duubeldavad hinna meie jaoks) äkki tasuks juba sul endal sealt vaadata? Rootsi keel ju suus 🙂

  Like

 5. KV says:

  Mina tõin kunagi Saaremaalt VÄGA korraliku auto kuskilt platsilt. Müüsin hiljuti maha, aga oleksin võinud sellega veel 10 aastat sõita. Sealsed teed ja sõidud on inimestel ikka hoopis teised kui Tallinna inimestel niiet soooooviitaaan ka mujalt vaadata.
  Uue auto ostsin Škoda kasutatud autode platsilt ja olen ka superrahul.

  Like

 6. Ülle says:

  Pole ju vaja raportit osta, selle saab siit https://ostatargalt.ee/kasutatud-auto/#auto-kontrollimine, ise teha 🙂
  Kui ülevaatuste lehte vaatad, näed ka kohe ära, kuidas läbisõit ajas on muutunud, eriti naljaks on see, kuidas mõned autod on tagasi keritud müügiplatisl, nagu oleks autol paar nädalat platsil seistes kohe läbisõit väiksemaks läinud.
  Või siis auto kindlustusajaloost näeb ka kohe ära, kas sõiduk on avariisse sattunud.

  Like

 7. J says:

  ära sealt konkreetselt platsilt jumalaeest autot osta, käisime ka kunagi autot vaatamas, pildilt tundus ilus sile, kohapeal oli hoopis teine ooper. küünelakiga pool autot üle värvitud ja isegi käima ei läinud, seal põhjusega auto24 kõige odavamad autod. pigem autode surnuaed.

  Like

  1. Eveliis says:

   Ei, ei osta. Juba mujal vaadatud auto valmis.

   Like

   1. Kadi says:

    Meil juhtus avarii ja auto läks mahakandmisele.Nüüd otsin ja surfan.
    ,surfan ja otsin ja mida rohkem seda teha,seda hullemini juhe kokku jookseb.Ma isegi ei tea enam,millist autot eelistada/tahta. Loterii-allegrii!

    Like

   2. Eveliis says:

    Muide, mina tegin ju ka kunagi avarii ja auto läks mahakandmisele. Mõnda aega hiljem saime aga kelleltki kõne, kes seda autot oli ostmas ja uuris tausta. Nii et tõepoolest loterii-allegrii. Kohutavalt keeruline on see kasutatud auto ostmine.

    Like

 8. Eevika says:

  Ma veetsin mitu kuud autot otsides Inglismaal. Jube raske on, kui ise oled üsna kogenematu juht ja autodest midagi ei tea. Lisaks veel olid mul omad lisanõudmised (automaatkäigukast ja piisavalt väike, et ma julgeks siinsetel kitsastel teedel sõita).
  Lõpuks ostsin auto kõrval asuvast töökojast. Vähemalt kindel tunne, et härra ei hakka oma naabrile mingit risu müüma ja kui ongi midagi, siis saan alati tagasi minna ja õigust nõuda. Tegelikult keeldus härra mulle autot enne müümast kui ta oli veendunud ise, et masin korralikult sõidab.
  Ma olen see, kes esimeseks autoks omake “romu” ostis, sest minu jaoks pole hetkel oluline muu, kui et auto sõidaks ja mul oleks mugav sõita. Minu väike Suzuki džiip on siin kolkas täiesti ideaalne vahend mudaste koertega matkamast tulemiseks kitsaste kivimüüridega ääristatud teede vahel.
  Tõeline test saab olema kuu lõpus, kui plaanin 600km kaugusele Šotimaa saarele sõita…

  Like

  1. Kadi says:

   Ega meie auto läheb ka ilmselt kindlustusfirma poolt oksjonile.Liikus ta veel ju “omal jalal” ja keegi remondib ta ilmselt ringlusesse tagasi.Ma isegi leian,et meil oli väga hea auto (lisade ja hoolduse poole pealt). Nüüd vaja palju plekitööd teha;omajagu jupikesi;värvimist;uus tuli ja turvavarustuses nipet näpet ning sõidab veel ehk pool miljonitki… Aga jah….

   Like

 9. Anonüümne says:

  Minu soovitus on auto osta mõnes esindusest kasutatud autode hulgast. Sealt leiab teinekord ka päris soodsaid masinaid. Teenindus viisakas, ülevaade autost selge (teavad, mida müüvad) ja enamasti annavad ka mingi garantii. Eraisikult või suvaliselt platsilt ostes kindlasti ostueelne ülevaatus (jah, see maksab mõnikümmend eurot, aga saad auto olukorra kindlalt teada).
  Viimati autot valides sõelus see minul ka susserdajad üsna kenasti välja. Juba auto vaatamist kokku leppides sai küsitud, et kas on ok see, et kui auto meeldib ja tundub ok, siis enne ostu vormistamist käime ka ostueelses tehnokontrollis. Kui vastus oli ei või hakati midagi hämama (a’la ostjate järjekord on ukse taga, võtad kohe või läheb kellelegi teisele vms), siis jäi asi automaatselt katki.
  Ostueelne kontroll näitab, mis konditsioonis auto tegelikult on. Meil näiteks ühel juhul näiteks tuli välja (müüja oli tehnokontrolliga rõõmsalt nõus, auto meile meeldis ja oli ostusoov), et auto vajab remonti tuhandete eurode eest. See oli ka omanikule/müüjale paras šokk. Ma parem investeerin selle mõnikümmend eurot ja saan selle üllatuse enne ostu teada, kui pärast istun sellise portsu otsas.
  Kogemus ütleb, et suvalised platsid (nt seesama Lasnamäel) ei ole mitte mingil juhul tehnokontrolliga nõus (v.a nende endi pakutav “sõbralik” ülevaatuspunkt mõnikord). Tavapärane põhjendus on, et sõidukil pole kindlustust ja proovisõitu saab ka seetõttu teha 5x5m alal nende oma platsil. Pakkudes, et ma teen ise selle 1 päevase kindlustuse ja lähen ikkagi proovisõidule ja tehnokontrolli, muutuvad kurjaks.
  Olles pikemat aega automüügikuulutusi jälginud, siis sellistel platsidel seisavad tihti autod ka 1-2 aastat (seisavad, roostetavad) – kehvas korras, ülehinnatud, suhtumine on selline nagu kirjeldad. Mõnikord on süda verd tilkunud kui mõnda eriti toredat eksemplari niimoodi juba mitmendat aastat samal platsil roostetamas näen (hinnamuutuseta).

  Like

 10. Niir says:

  Ma saan aru, et Mallukas ja Kardo lähevad sedasi autot ostma, isegi silm ka ei pilguks, neile saab igasugust sodi kaela määrida ja kiidavad veel takka….aga teie 😀
  Olen üllatunud aga jumal tänatud, et ostetud ei saanud see auto.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.