Kohatu või rassistlik?

Võimalik, et see siin on sama rumal postitus kui need postitused ja kommentaarid, kus küsiti, mida te nutate et Notre Dame poleb, et see on ju vaid kirik. Inimesed selgitasid ja selgitasid, aga oli osa inimesi, kes lihtsalt ei saanud aru, miks. Mina olen nüüd natukene samas situatsioonis. Vist.  Kui neid asju saab võrrelda. Võib olla olen ma veel rumalam kui ma arvan ja võrdlen võrdlematuid ehk Notre Dame põlengut ja Danny Bakeri “kurikuulsat tviiti”, mis tema vallandamiseni viis.

Aga ma tõesti ei saa aru, mis nüüd nii väga valesti läks?

Kes siis veel ei tea, siis BBC ajakirjanik Danny Baker sai kinga kuningliku beebi rassistliku solvamise pärast. Kolmas kord ühes lühikeses postituses pean ma end rumalaks nimetama, aga mina ei näinud selles postituses midagi rassistlikku, pigem oli naljakas. Ja absoluutselt mitte sellepärast, et ma arvaks, et keegi oleks beebit rassistlikult ahviks nimetanud viidates ema päritolule, vaid sellepärast, et pildil on väikene riides pärdik. Pärdik = tsirkus.  Avalikkuse huvi beebi vastu = tsirkus. Kohustus peale sünnitust kogu maailmale oma last näidata = tsirkus. Tsirkus = pärdik. Oli naljakas pilt. Ei?

danny-baker-tweet_trans_NvBQzQNjv4BqqVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ_vEN7c6bHu2jJnT8

Ma mõistan täiesti Bakeri kommentaari: “Vabandust, et minu naljapilt väikesest mehikeses tähtsas ülikonnas segadust tekitas. See ei torganud mulle kordagi pähe, sest minu pea ei ole haiglane. Kohe, kui inimesed, kes pildi konnotatsioonist aru said, mind pildi kahemõttelisusest informeerisid, võtsin selle maha.»

Mina olen samasugune, et enne tegutsen ja siis mõtlen. Ma mõtleks ka hiljem, nii nagu Baker, et ehk oli kohatu ja eemaldaks postituse. Aga rassistlik? Kuulge ometi! Igas kapis ei ole kolli! Mul on tunne, et inimesed tunnevad end solvatuna liiga kiiresti.

Ja teate, mis veel? Kuigi ma absoluutselt jälestan EKRE ründavat kõneviisi, siis ei mõista ma ka draamat “emotsionaalselt ülesköetud naise” ümber. Ei ole ilusasti öeldud, nõus. Aga presidendist ei olnud ka õige minema kõndida, nagu emotsiona…Vabandust, ei taha, et mind mu blogist lahti lastakse, et kaks korda ebapopulaarset arvamust avaldan.

 

 

22 Comments Add yours

 1. Sille says:

  Minule jälle meeldis, et president julges oma arvamusele kindlaks jääda. Erinevalt Ratasest, kes oleks võinud keelduda sellist inimest ministriks nimetamast.
  Pildi puhul arvan ka, et ehk oleks pildi kustutamisest ja vabandamisest piisanud. Olen ka see naiivne, kes kohe kolli igas asjas ei näe.

  Like

 2. killuke says:

  Mina olen ka üks nendest, kes pigem kiidab presidenti tema sellise käitumise eest! Väga sirge seljaga näitas ta välja oma arvamust. Mul on hea meel, et meil selline president on. Kes, nii palju kui olen teda näinud ja jälginud, ongi just selline. Peaaegu et meheliku hoiakuga. Ma arvan, et just tänu sellele sai ta ka Putininga nii pikalt istuda. See idapool elav riigijuht pole kindlasti harjunud sedasorti inimestega. Eriti kui nad veel naised on 😉
  Ja ma tean, et kritiseeriti ka Kaljulaidi “dressipluusi”. Mina ei “näinud”, mis tal seljas oli. Ma nägin ainult tema sõnumit.

  Like

 3. Siiri says:

  Loomulikult oli see foto eelkõige just rassistlik. Keegi ei võrdleks vastsündinut ahviga, kui üks tema vanematest poleks tumedanahaline. Prints Williami laste puhul sellist “nalja” ei tehtud, kuigi tsirkust oli rohkem, kui selle perekonna puhul. Tumedanahaliste ahviga võrdlemine on rassistide tavaline “vaimukus” ja on kummaline, et seda ikka veel heaks naljaks peetakse. Madal ja labane pigem. Kui muid argumente pole, minnakse inimese nende omaduste kallale, mida ta ise pole endale valinud- rass ja sugu näiteks.
  See, kuidas vanemad ise oma lapsi kutsuvad, ei oma eriti tähtsust. Kui ema ütleb oma turniva lapse kohta armsalt- minu ahvike- on see hoopis midagi muud, kui võõras inimene võtab teha labaseid ja rassistlikke nalju. Olen kuulnud, kuidas vanem oma lasteaiaealist tütart litsiks või poega molkuseks nimetab. Hakkame teisi lapsi ka samamoodi kutsuma? Kõlab nagu hea nali? Kindlasti mitte.
  President käitus parimal võimalikul moel. Väljendas oma põlgust ja mittenõustumist sellega, et roolijoodik ja kihutaja ametisse määratakse. Artikkel ministri oletatavast naisepeksust polnud sel hetkel veel ilmunud. Roolijoomarlus pole paraku see, mille peale president saaks oma vetoõigust kasutada. Kaasa noogutada ja heaks kiita sellise mehe ametisse määramist aga ei saa. Ja nagu hiljem selgus- põhjuseid oli veelgi ja kordades hullemaid.
  Meie meespoliitikud labatsevad, nõmetsevad ja solvavad ja ikka on president “emotsionaalselt üleköetud naine”? Kogu EKRE koosneb hüsteerilistest meestest, kes röögivad, ropendavad, vägivallatsevad ja ei suuda vähimalgi moel oma sõnu ja tundeid kontrollida. Nemad on küll viimased, kellel on õigust presidendile midagi ette heita. Sinul kusjuures ka- oled ju ise korduvalt oma sõnade ja tegude üle kontrolli kaotanud.

  Liked by 2 people

  1. ohjessas says:

   Kuule Siiri, puhka näppu, meie president isiklikult jäi jääknähtudega 2016 vahele, meie president isiklikult premeeris ja tunnustas jõhkrat naisepeksjat (tõestatud!). Topeltmoraal on ikka üle võlli juba!

   Like

   1. Maarja says:

    President jäi vahele aastal 1995 siiski.

    Like

  2. G. says:

   Presidendi käitumine Kuusiku suhtes oli siiski otseselt ajendatud perevägivallaga seotud kahtlustustest. Artikkel ilmus samal päeval, kui valitsus ametisse astus.

   Like

  3. Eveliis says:

   Kust sa tead, et keegi EI OLEKS kindlasti sellist pilti kasutanud kui tegu ei oleks olnud mustanahalise vanemaga? Loed Ted Bakeri mõtteid? siis samamoodi võin mina öelda, et sarnase pildi oleks MINA ISE saata mõnele oma sõbrale lapse sünni puhul. Huumorisoon loeb. Et Ted Baker vabandas, siis see tähendabki, et ta EI NÄINUD seda seost ise enne kui keegi sellele vihjas. On jabur igal pool rassismi jms näha.
   Poliitika suhtes olen küll jah sinuga ühte meelt, ammu on (isegi elementaarse) viisakuse piir ületatud ja teatud meespoliitikute sõnavõtud on piinlik, et mitte öelda vastik, kuulata.

   Like

 4. ohjessas says:

  võrdlusest ahviga… eks solvuma hakkab ikke kohe see, kes ise on seose loonud ahv=neeger. Samamoodi solvub Helme peale see, kes peab naiseks olemist millekski alama tunnuseks. Kes end naisena kindlalt tunneb ei tunneks end solvatuna isegi siis kui seda üritatakse teha, antud juhul ei üritatud.

  Liked by 2 people

 5. exercicesdestyleennoiretivoire says:

  Ohjessas, ega polegi muud öelda kui ohjessas.
  Ma ei pisenda jääknähtudega autorooli istumist, ka lube polnud kaasas, aga tasuks faktitäpsuse nimel meenutada, et asi juhtus 1995. aastal.
  Kui palju on Eestis läbinisti veatult käituvaid inimesi?

  Like

  1. ohjessas says:

   ja kui keegi raiuks nagu rauda, et nägi 2016 ka teda roolis täis peaga? kohe raiuks nagu rauda ja siis ta seepärast maha võetaks ametist. oleks kõik ok? või siis hakkaks inin, et meil on süütuse presumptsioon?

   Like

 6. Auka says:

  Juhtub harva, et ma terve su postitusega nõus olen, aga seekord nii on 🙂

  Like

  1. Eveliis says:

   No näed, juhtub imesid:)

   Like

 7. soodomakomorra says:

  Ma küll ei arva, et tsirkus. Mina ütleks Inglismaa kuningakoja puhul traditsioonid. Tahad musti küüsi kanda, ära abiellu kuningakoja liikmega.
  Minu arvates võiks siiski jääda kohad, kus ei tasu lammutata..

  Like

  1. Eveliis says:

   Ma olen sellega nõus ja ei pidanud kuningakoda tsirkuseks ega arva, et seda peaks lammutama, mulle meeldivad teatud traditsioonid, kuningakoda sealhulgas. Pidasin silmas rohkem meediatsirkust, et saad lapse ja siis pead oma last kõigile näitama kommenteerimiseks, nagu tsirkuseahv. Ja jään arvamusele, et pilt ahviga oli naljakas ja ABOSLUUTSELT mitte rassistlikult mõeldud

   Like

   1. kellakagu says:

    Minu arvates on see lapse näitaiine samuti üks armas traditisoon, eks see oleneb suhtumisest ka, kuidas seda võtta. Rahvas tegelikult juväga armastab ja on uhke oma kuningriigi ja kuningakoja üle, neid lapsi oodatakse seal nagu omasid. Ja mitte ainult seal, ma ütleks mõneti terves maailmas.
    Ja see ahvi pilt, ma ikka ütleks, et see on kahe teraga mõõk. selline trips traps trull. Mina isiklikult arvan, et seal oli ikka torge ka rassismile, aga kohe oli võtta väga hea taganemistee, et nalja teete, loomulikult tsirkus.

    Like

 8. hm says:

  Esiteks ma ei saa senimaani aru, miks see presidendilaadne toode fking dressipluusis ametlikule üritusele läks? Kas ma magasin maha mingi aja, kus etikett tühistati ja kõik on lubatud? Jalutagu toast sisse või välja, mul täiesti savi aga no krt, hall dressikas, misasja? Ma pole ka eriline moeguru aga enne teatrisse ja pittu ja konverentsile minekut ikka mõtlen natuke, mis selga panen. Riigikogus istudes ilmselt vahetaks ka sweatpantsid millegi vähe asjalikuma vastu aga paistab, et selles osas on muutus toimunud ja ole kuidas tahad. Ühest küljest muidugi positiivne, ei peagi mõttetult välisele keskenduma aga teisalt veidi kummastav, et riigi näiline pea ei suuda ennast kokku võtta ja esinduslikuks vuntsida lasta.

  Teiseks, ma ka naersin Bakeri postitatud pildi üle ja sellele järgnenud furoorist ei saa aru. Me pidime kõik samad olema, kust see rassi teema nüüd järsku…

  Aga ma olen ilmselgelt lihtsalt liiga rumal.
  (EKREt ei valinud)

  Liked by 1 person

  1. ohjessas says:

   kindlasti ei ole sa rumal, aga ilmselt ajast maas. olen täiesti kindel, et president väisab kuulsat keraamilise tussunäitust, ehk isegi avab mõne tussu Eesti Vabariigi Presidendina ja siis on end igati korrektselt üles löönud. noh…tal on väärtused paigas, erinevalt ekre pooldajatest. khm.

   kes ei tea (häbi teile!), millest jutt, siis https://kultuur.postimees.ee/6680963/keraamilised-tussud-oitsevad-veneetsias

   Like

   1. Eveliis says:

    Mina EI OLE EKRE pooldaja, aga ausalt öeldes arvan ma ka, et ühiskond ei ole meil lõhutud nüüd vaid sellepärast, et EKRE sai võimule, probleemid on olemas olnud ka varem. Isegi kui EKREt ei oleks, siis vataa kui palju on inimesi, kes näevad asju väga piratult. See on probleem, mis omakorda on tingitud muudest probleemidest. Mina ütlen, et Eestis ei ole halb elada, aga mina ei ela ka kusagil ääremaal ja ei saa palka 300 eurot.
    Kultuur ja etikett ja ajast maha jäämine ning rumalus on täiesti eri asjad. Ma olen sõbrannaga vaielnud selle presidendi ja dressipluusi ja ära kõndimise teemadel, jäänud totaalselt eriarvamusele, sest minu arvates on igaks asjaks ja protestiks oma õige aeg ja koht.

    Like

 9. Ebe says:

  Aga mis sa sellest arvad, et kõik arvasid, et Merje on rase ja tehti teemasid sellest isegi perekoolis et paljud teda konkreetselt lôpurasedana nàinud ja siis selgus et ta polegi rase. Kas see on ka nagu selline asi, mille pärast kôik need inimesed peaksid ma ei tea vabandama vms?

  Like

  1. Eveliis says:

   See on lihtsalt kõige ehtsam näide klatšist, sellest, kuidas mutid turul rääkisid. seda on alati olnud ja jääb ka edaspidi olema. Alati on kusagil keegi, kes TÄPSELT teab. Elu.

   Like

 10. ovufaha says:

  http://mewkid.net/buy-xalanta/ – Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules frm.cwkp.estonianwithabackpack.com.vbl.oc http://mewkid.net/buy-xalanta/

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.