Ärge saage minust valesti aru, aga…kuhu jäi kui on must, näita ust?

Alustada tuleb sellest, et ma pean kahjuks ütlema, et minu arvates on Eesti üks rassistlikumaid riike, mida ma tean. Nendest riikidest, mille kohta mul on kogemused muidugi. Lööklause “Kui on must, näita ust!”  võtab laias laastus selle kenasti ka kokku. Ja ärme hakka rääkima, et mina pole rassist ja tema pole ja minu vanaema sõbranna pole, et millest sa inimene räägid. Ei ole nii, et kui minul ei ole probleemi, siis probleemi ei ole üldse. Rassism on suur probleem. Nii Eestis kui USA-s. Selles mõttes on mul väga hea meel, et sellest teemast räägitakse, selle vastu protestitakse, kuid on ka mõned “agad”, millest ma aru ei saa. Andke mulle siis mu rumalus andeks.

Üldjuhul ma ei vaata teatud tüüpi videosid, aga protestide valguses, et aru saada täpsemalt, millest jutt, vaatasin Georg Floyd tapmise video ära. Mul ei hakanud kurb, küll aga hakkas mul vastik. Rõve on vaadata, kuidas keegi naudib teise inimese üle võimu ja on nii vihkamist täis, et teise inimese tapmine pealtvaatajate silma all ei ole probleem, pigem tundus politseinik seda nautivat, justkui teeks ühiskonnale teene. Äärmiselt rõve. Muid sõnu ei oska ma selle olukorra suhtes kasutada. Mulle endale tundub, et sellised episoodid peaksid jääma kuhugi ajaloosoppidesse, aga me teame ju kõik, et alles 1963. aastal tappis Ku Klux Klan pommiga neli mustanahalist koolitüdrukut ning mustanahalistel ei olnud valgetega võrreldes mingeid õigusi. Olete lugenud/vaadanud filmi “Koduabiline” (The Help), kus tegevus käib väikeses Jacksonis Mississippi osariigis 1960-aastatel, mil oli tavaline, et mustanahalised teenijad kasvatavad valgete lapsi, kuid ometi ei usaldata neid üksinda oma lauahõbedaga. Vähe veel sellest, haiguste kartuses ei julgeta mustanahalistega isegi ühte tualettruumi kasutada. Ja olgugi, et edasi on läinud 60 aastat ning USAl on olnud mustanahaline president ning kõik oleks justkui võrdne, näeme me veel aastal 2020, et rassism pole kuhugi kadnud.

Nagu öeldud on seepärast mul hea meel, et selle vastu protestitakse. Tuleme nüüd aga nende “agade” juurde. On inimesi, kes alati on näidanud üles huvi ühiskondlike teemade vastu, on inimesi, kes räägivad ühiskonna valupunktidest, on inimesi, kel on näiteks rassismi teemadega isiklik kokkupuude. On täiesti arusaadav, et need inimesed ka Georg Floydi juhtumi puhul sõna võtavad ja jagavad #blackouttuesday ja #blacklivesmatter teematrelle oma sotsiaalmeedias. Küll aga on mulle arusaamatu kui selliseid teematrelle ja nutupostitusi, kui kole see kõik on, teevad inimesed, kes on muul ajal öelnud, et neid ühiskondlikud teemad ei huvita. Nüüd korraga nii huvitab? Ma ei räägi kellestki konkreetsest, aga mulle tundub natuke nagu, et muidu valin EKREt, sest nad tahavad Eestimaa “puhtana” hoida, aga kui on sellised päevakajalised teemad, siis võtan sõna, et ka tähelepanu saada. Kuidagi kohati tundub see inimeste enda promo. Ja seda mitte vaid Eestis, aga ka välismaal. Mulle tundub see kohati nii võlts. Eriti kui postitada kolm musta kasti järjestikku, et mitte oma IG feed’i “ära rikkuda”. Aga nagu öeldud, võib olla olen mina rumal, ma ei vaidle vastu.

Teine teema, mis mulle korraga on täiesti arusaamatu, on kuulsuste vabandamised. Kes vabandab rastapatside pärast, kes vabandab, et on “SNKT” saates parodeerinud mustanahalisi. Päriselt? Kas see ei ole juba üle piiri minek? Kas nüüd hakkavad kõik vabandama, kes kunagi on mustanahalist mänginud, rastapatse kandnud või ehk isegi end suvel liiga pruuniks päevitanud? Mu mõttekäik on naiivne, nõustun, ja nõustun ka sellega, et rassismiteema on ameeriklastele nende ajaloolises kontekstis täielikult mõistetav ja mustanahalisi on tõepoolest aegade jooksul alandatud, kuid panna nüüd võrdusmärk blackface ja paroodia tegemise vahele tekitab minus küsimusi. Ka siin teemas lähevad arvamused lahku. Osa arvab, et mustanahalise laulja parodeerimiseks ei pea end pruuniks võõpama, teine osa arvab, et sellisel juhul ei peaks naislaulja meeslauljat parodeerides ka meesteriideid kandma ja vastupidi. Ma julgen öelda, et kohati läheb see teema üle igasuguse kaine mõistuse piiride. Me ei värvi ju oma nägusid mustaks, et teisi inimesi alandada! Kui Viinalass, Aaslaid ja kes see veel oli seda sellisel eesmärgil tegid, siis ma mõistan nende vabandust, muidu jääb see mulle natuke segase sõnumiga küll.

Tegeleme probleemiga, jaa, aga ärme vabanda rastapatside pärast või protesti selle vastu, et nii vähe mustanahalisi Oscareid on saanud (aga kui päriselt on parasiidid või reverandid paremad olnud?). Autode põlema panemine ja tampoonide varastamine ei muuda ka midagi.

 

24 Comments Add yours

 1. “Ma julgen öelda, et kohati läheb see teema üle igasuguse kaine mõistuse piiride.” Aga see kõik ongi üle kaine mõistuse piiride. Mina vaatasin ka selle video ära, aga ma vaatasin hääleta, sest kui ma oleks veel hääle ka peale pannud, siis ma oleks ilmselt oksele hakanud. Blackface ja mustanahaliste parodeerimine on veidi vastuoluline teema. Ma tean vähemalt üht muusikali maailmas, milles on näiteks valgenahalistel näidelda keelatud juba autoriõigustega (“Fela”), olen seda näinud ja see oli nii suurepärane, et mul on siiani see emotsioon meeles, mis mind valdas. Ehk et äkki ei peaks siis parodeerima mustanahalisi? Aga kas siis peaks kogu ajaloo ja minevikus ilmunud raamatud ümber kirjutama? Sellest teemast võiks endast terve uurimustöö kirjutada. Mina arvan, et ajalugu peab olema kirjas nii nagu ta on, minevikus avaldatud raamatud peavad olema sel kujul nagu kirjanik need kirja pani. Aga nendega peab kaasas käima arutelu ja lastele-noortele selgitused. Mitte et kirjutame Pipi Pikksuka ümber ja siis ei ole neegrikuningat kunagi olnud. Olid teised ajad – nüüd on uued ajad ja me õpetame järeltulevatele põlvedele minevikku mitte ei pista pead liiva alla ja ei ütle, et pole olnud.

  Minu jaoks ei ole mitte mingit vahet kas inimene on valge või must. Üks kõige ägedamaid inimesi, keda mul on au tunda, on mustanahaline. Ma ei ole kordagi temaga suheldes vahtinud, et OMG neeger!! Ta on pärit USA-st ja elab nüüdseks juba aastaid Austraalias, kusjuures on tal eestlannast tüdruksõber. Neil oli plaanis sel suvel Eestisse tulla, kahjuks või õnneks segas koroona sellele plaanile vahele ja enne detsembri keskpaika nad Austraaliast liikuma ei saa. Mina aga mõtlen, et kas T üldse peaks siia tulema? Mina muretseksin oma sõbra pärast, kui ta turistina peaks liikuma mööda Eestit, sest eestlased on rassistid. Liiga paljud eestlased on väga piiratud silmaringiga, ei tunne ajalugu ja millises valguses tunduvad europiidse rassi esindajad paremad kui kõik teised, sellest mina aru ei saa. Ei ole mõtet hakata jahuma kuritegudest, mida teevad mustanahalised – meenutagem, mida on teinud valgenahalised. Vahet ei ole mis värvi on kurjategija – valge vägistaja ei ole mustast kuidagi parem ega must halvem – mõlemad on ühte moodi pahad inimesed. Aga millal ükskord jõuab inimkond sinna, et hakatakse värvist kaugemale vaatama, ma tõesti ei tea. Ma nõustun siin kohal kõigiga, kes ütlevad, et suhtumine nahavärvi tuleb lapsel kaasa kodust, laps ju on kodu peegel. Lapsevanemad peavad väga jälgima, mida nad kodus ütlevad. Nagu sa Eveliis ise hiljutisest kogemusest tead. 🙂

  Liked by 2 people

  1. Eveliis says:

   Jah, ma nõustun sinuga täielikult, et ajalugu ei peaks ümber kirjutama, ei Pipit ega ka ajaloosündmusi, oli täpselt see, mis oli, kuid absoluutselt peavad kaasas käima selgitused. Ja tõesti lapsed on kodu peegel ning suhtumine asjadesse, inimestesse, väärtused ja hoiakud tulevad kodust kaasa. Kui Ida esimest korda nägi tumedama nahaga inimest, näitas ta näpuha ja ütles, et vaata must inimene. Ma ehmusin surnuks ja ütlesin, et ei tohi. Laps ei saanud aru, miks ei tohi. Hiljem sain aru, et minu reaktsioon oli vale ja oleme selgitanud, millised erinevused on inimestel ja kuidas ja miks ei tohi vahet teha. Lapsed saavad kenasti aru. Seepärast meeldis mulle ka, et kusagil lasteaias olid mustanahalised nukud, et lastele õpetada, et kõik ei ole samasuguse naha värviga nagu meie, aga ofc tuli välja terve trobikond vanemaid, kes leidsid, et see on lausa kohutav. Jälle üks näide sellest, kui kitsarinnalised me oleme.
   G.Floydi video (mida mina vaatasin veel ka häälega) on näide sellest, mis on tegelikult politseiriik. Õõvastav vaadata, õõvastav mõelda, õõvastab peale selle video vaatamist tegelikult ka rahulikult edasi elada. Nii et protestid on kindlasti asjakohased, kas sinna juurde peaksid käima poeakende sisse löömised, “Always” pakkide vargused ja autode põletamised , on omaette küsimus.

   Like

  2. Maria says:

   https://www.dallasnews.com/news/investigations/2019/07/31/you-re-gonna-kill-me-dallas-police-body-cam-footage-reveals-the-final-minutes-of-tony-timpa-s-life/

   Ei ole see esimene ega viimane kord ja veidi teemat uurides saab aru, et tegelikult on USAs probleemiks üleüldine politseivägivald ja ei vali see nahavärvi. Huvitav ainult et valgete tapmisel keegi ei mässa.

   PS! Floyd oli pätt ja kaabakas kes enne seda konkreetset juhtumit oli korduvalt ja korduvalt kinni istunud, muuhulgas majja sissetungimise ja rasedat naist püstoliga tappa ähvardamise eest (püstol suunatud kõhule) mitte et see õigustaks käesolevat juhtumit, aga temast märtrit teha tundub liig. Soovitan soojalt jälgida Candace Owensi facebooki lehekülge, kes on just tumedanahaliste (pole isegi kindel, kuidas enam viidata sellele konkreetsele nahavärvile ilma et kuidagi ei solvaks) esindaja, kellel on pea 2 miljonit järgijat ja kes räägib väga hästi lahti praeguse jama olemuse.

   Like

  3. Liivi says:

   Lihtsalt ääremärkuseks – Astrid Lindgren on ise hiljem öelnud, et ei kirjutaks enam Pipi raamatusse “n” sõna ja soovitanud ka selle väljavahetamist. Nii noor publik ei ole võimeline veel ajaloolist tausta analüüsima ja mõistma, et selline keelekasutud enam ei päde.

   Like

 2. Helen says:

  Mulle aegajalt tundub, et kõik keeratakse rassismiks ja eriti tundlikud on teise nahavärviga inimesed ise. Jah, mulle ei meeldinud see inimene, kes näiteks Lissaboni turul meid ahistama hakkas ja tänaval paljaks röövida üritas. Aga siin oli asi tegevuse ja temas, mitte nahavärvis. Ja mulle ei meeldi need tüübid, kes iga hinna eest Euroopasse üritavad trügida, et siia hõlpelu peale saada. Aga samuti – siin on asi tegevuses ja suhtumises, mitte nahavärvis.
  Mu elukaasalane on kahjuks ka üsna rassistlik (sh kõigi suhtes, kes eesti keelt ka ei oska – see on veel nagu topelt-hull tema jaoks… ma ei kujuta ette, kuidas ta Wolti suudaks üldse tellida). Ja mind see suhtumine väga häirib, sest mul on häid suhteid ja tuttavaid igast maailma otsast (peaks v-o ise muretsema – äkki ma olen ise nende jaoks liiga valge? liiga naine? liiga ….)

  Like

 3. SV says:

  Mina ei saa ka sellest SNKT teemast aru. Mõtlesin siin, et kas tõesti ma ei saa aru sellepärast, et ma olen valge?!?! Samas tehakse seal saates järgi ju nii valgeid kui musti, latiinosid kui venelasi, mehi ja naisi ning isegi lapsi… Kui tõesti mustanahalised on sellest solvatud, siis MINU meelest on see küll veits ülevõlli – kah asi, mille pärast solvuda. See on ju huumorisaade ja huumor ei käi mitte kellegi nahavärvi üle! Pigem ju artistid ka valivad osaliselt ka selliseid artiste, kes on neid kuidagi mõjutanud või eeskujuks, et järgi teha. Peaks võtma komplimendina, mitte solvuma. Mina nende meie artistide asemel küll ei vabandaks, sest ei ole ju midagi valesti tehtud. Ma tõesti EI SAA ARU!
  Oleks siis, et on selline saade, kus on valged, kes teevadki ainult mustanahalisi järgi ja see “huumor” on kõik kuidagi rassi ümber keerlema pandud. Praegusel juhul ei mängi see rass ju üldse mingit rolli seal saates. Kas peaks keelama mingitest artistidest rääkimise, sest nad on mustanahalised? Äkki on solvav, et mustanahalise inimese nimi on suhu võetud? See parodeerimine on ju samamoodi omamoodi “rääkimine artistist”. Oehhhhh
  Sain ennast välja elada 😀

  Like

 4. Liis says:

  Sellesmõttes ühelt poolt nõustun sinuga (See SNKT teema). Sest MINU jaoks see pole ka blackface’i tegemine, vaid ongi kellekski kehastumine, kes juhtumisi on teise nahavärviga ning et teda äärmiselt täpselt teha, siis jäljendataksegi nii. Nagu keegi tõi kuskil kommentaarides välja, et järsku ei peaks siis polstrit ka kasutama, et korpulentseid isikuid mitte solvata jnejne.

  AGA. Siinkohal nõustun Evert Poomi lausega: Ja kui öeldakse, et see ei ole «blackface» kui inimene «kehastub»: kes oled sina seda siin Eestis otsustama ja mis seal üldse vahet on kui miljonid inimesed, kes päriselt on mustanahalised ütlevad, et see ON «blackface» ja paluvad seda sul palun mitte teha!?»

  Sest tõesti, kes olen mina ütlemaks, et see pole blackface…

  Like

 5. MV says:

  SNKT osas ei saa ka mina sellest vabandamislainest aru. Samas saates tehti nt Jüri Homenjat ning see paroodia oli üsna otseselt Jüri üle naermine. Samas mustanahalisi laujlaid parodeeriti ikka vägagi lugupidavalt. Miks ei vabandata praegu Jüri Homenja ees? Miks tema mõnitamine on naljakas aga teiste ees vabandatakse? See on sama silmakirjalik kui see, et Simpsonitest kirjutati välja hindu tegelaskuju, sest see on rassistlik stereotüüp aga šotlase üle visatakse mõnuga nalja edasi.

  Ja siis see meie R2 saatejuht Yasmyn – ta ütles, et afropatsid ei ole ainult mingi soeng ning nagu ma aru sain, siis neid patse ei peaks valged kandma. Samas on Yasmyn ise ennast blondiks värvinud. Kui ta ennast defineerib puhtalt läbi oma nahatooni aga mitte kui eestlast, siis miks on ta oma juuksed valgeks blondeerinud. Ma ei ole varem näinud blondi mustanahalist (välja arvatud need albiinod, keda Aafrikas tapetakse nende nahatooni pärast). Minu jaoks on siin ka vastuolu.

  Ning veel ütlen ma seda, et mul on kaks väga toredat tuttavat, kes on mustanahalised. Üks neist on Ameerikast pärit aga elab ammu Eesti ja teine on Eestist pärit tütarlaps. Ma näen neid täpselt samasugustena, kui on kõik mu heledanahalised tuttavad. Ainuke erinevus, mida ma näen, on see, et nemad kaks on palju rohkem avatumad oma loomuselt. Aga ühel korral olen ma pidanud kukalt kratsima Eesti tütarlapse puhul. Kui me alles tutvusime, siis pidin ma minema tema koju. Ta andis mulle aadressi ilma korteri numbrita. Kuna maja on väga suur, siis küsisin, et kuidas ma ta sealt leian ehk soovisin teada korteri numbrit. Tema vastus oli, et küll ma ta ära tunnen (vihjas oma nahatoonile). Siis ma tõesti korraks ei mõistnud, et miks seda vaja oli. Ma soovisin vaid õige ukse taha ju jõuda.

  Like

 6. Pille says:

  Rassism on valitsuste jaoks vajalik relv, neil on vaja seda elus hoida, et seda vajadusel enda kasuks pöörata. Ja praegu on vaja, kuna koroona ei andnud piisavalt palju loodetud tulemusi.
  See G. Loydi video kubiseb minu jaoks loogikavigadest, nii et ma ei oskagi päriselt seisukohta veel võtta, mis asi see oli. Selge on aga see, et kellelgi on vaja massirahutusi ning mustanahalise väidetav tapmine põhjenda justkui edasist toimuvat. Nagu nt massirahutused. Kuigi ka need on kellegi poolt kinni makstud, et tekitada inimestele kaose tunnet, külvata hirmu, muuta olukord ebastabiilseks, hajutada inimeste tähelepanu… Ja kuna need on kinnimakstud, kajastab seda ka meedia. Kas keegi on kuulnud rahumeelsematest protestidest, kus inimesed otsustasid piirngute vastu protestida, kogunesid rahulikult kuskile haljasalale igaüks oma tekikesel pikniku pidamas vms? Ei. Sest see ei teeni kellegi huve. Oluline on õhutada viha, agressiooni, rassismi…. See annab alust piirata veel igasuguseid õigusi.
  Aga üldises plaanis olen muidugi nõus, et rassism on absurdsus. Ma mõtlen just see, et kedagi pelgalt tema nahavärvi või välimuse pärast diskrimineeritakse ja kehvemaks peetakse. Kultuuridest tulenevad erinevused ja pinged… neid mõistan veidi paremini. Kahtlemata on see üks põhjus, miks ei taheta pagulasi, kuna nemad ei tule siia, et meie kultuuriruumiga sulanduda, vaid toovad oma elukombeid siia. Ja ma ei pea silmas mingeid usundeid vms, vaid seda, et kuskilpool on vaikimisi leviv põhimõte, et naine pole mittekeegi, et väiksesed lapsed (vahet pole mis soost) on vägistamiseks, et normaalne on usulistel või kättemaksu eesmärkidel kellelgi pea otsast lõigata jms. Need on väga mõjukad põhjused, miks inimestel on teatud rasside suhtes eelarvamused……. Sams on taolisi ka omade seas, lihtsalt nad ei eristu mitte millegagi massist.

  Like

 7. F says:

  Ehe näide sellest, et usume kõike, mida tahetakse meid uskuma panna. Ei usu kõiki levivaid vandenõuteooriaid, aga antud juhtumi põhjal olen suht kindel, et tegemist on lavastusega ja G.Floyd on tegelikult elus. Täpselt nagu Pille kommenteeris, video on väga kahtlane ja selgelt näideldud. Marurahulik politseinik, vaatab kaameratesse ja hoiab jalga kaelal, tüüp ägab dramaatiliselt, et ei saa hingata ja pealtvaatjad, kes ainult filmivad, aga ei sekku.
  Kellegile oli kasulik see juhtum lavastada, et oleks ettekääne kõigele järgnevale.
  Muus osas taunin igasugust vägivalda, aga ei meeldi, et paljudele asjadele kleebitakse külge rassismi silt.

  Like

  1. Kris says:

   Jah, Floyd tegelikult on pagenduses ja jõudis esimese inimesena lameda maa servale, kõlgutab seal jalgu, naerab pihku ning vaatab neid lõputuid jääliustikke, sest see on ju ka ometi osa lavastusest, et meil siin kliimasoojenemine on. Ja need neli politseinikku lähevad vabatahtlikult lavastuse osana eluks ajaks vanglasse istuma, et ikka rohkem päris välja näeks see näitemäng, mis nad korraldasid. Jumal hoia.

   Liked by 3 people

   1. Eveliis says:

    Ära 5G unusta, see tuleb ka alati mängu tuua:)

    Like

 8. kellakagu says:

  Tähendab, nii kui ma jõudsin selle lause juurde, et “Küll aga on mulle arusaamatu kui selliseid teematrelle ja nutupostitusi, kui kole see kõik on, teevad inimesed, kes on muul ajal öelnud, et neid ühiskondlikud teemad ei huvita. Nüüd korraga nii huvitab?”, siis võisin mürki võtta, et ma selle postituse sealt leian (sest ma muidu satun sinna haruharva)….ja leidsingi:) seega, juba pealkiri….ärge saage must valesti aru….juba räägib midagi.
  Eveliis…noh. Hakkaja ja tubli naine, nagu sa oled!

  Like

  1. Eveliis says:

   Ma ei saa aru, millest sa räägid hetkel, mida sa leidsid ja kuhu sa sattusid, misasja… kurat, kus ma ei armasta mōistukōnesid😡

   Like

   1. Aru ma ei saa says:

    Ma no täitsa ausalt ei saa aru sellest, et miks vaja kuidagi õigustada teisele inimesele haiget tegemist?

    Kui sulle öeldakse, et kuule tegelt ka see on solvav kui sa mind nimetad selliste sõnadega, siis miks sa pead ikka edasi raiuma, et see on normaalne, et MUL ON ÕIGUS selliseid sõnu öelda ja sa lihtsalt lepi sellega?! Vabandust aga miks on nii, et kui sinu jaoks see pole solvav siis sina otsustad kuidas teine inimene end tundma peaks? Antud teemas siis tooks näitena välja sõna neeger mille kasutamise õigusel nii tuliselt võideldakse.

    Ärge ka näidake näpuga AGA see tegi nii JA too ütles nii ja miks üldse mingist kolmandast asjast ei räägita, et see ka ju tähtis. Olge normaalsed, ärge keetke suppi mitmest asjast korraga.

    Olge palun sallivamad!

    Like

  2. Eveliis says:

   Ahaa! Sain täna hommikul su kommentaarile pihta ja tahan sulle täitsa siiralt ja ausalt ja otse öelda, et sa oled idioot kui üritad siin mingit draamat voi ärapanemist näha. Tahad ma seletan miks?
   1) Mallukas on korduvalt kirjutanud EKREvastaseid postitusi ehk siis ma kuidagi ei saaks teda pidada Ekre valijaks;
   2) ta postitus algab a la et talt uuriti, et miks ta ei jaga oma tundeid BLM aga ta ei tulnud selle pealegi, et nad vahel ei matter ehk siis ta ei ole ühtäkki ise jube ühiskonnateadlik, vaid hakkas mõtlema sellele kui sõbrannaga rääkis + need küsimused. Minust oleks äärmiset debiilne sellise asja peale “ära panna” nagu sa siin väidad;
   3) ma loen Malluka blogi umbes nädalas korra, siis vaatan läbi huvipakkuva pealkirjaga postitused, sest kui reklaam-ja beebijutud, mis mind 90% ei huvita, välja jätta, kirjutada ta oskab. Seepärast täna nüüd alles su kommentaarile pihta saingi;
   4) ei saa me temaga läbi enam, ok, aga ausalt mõni teema ammendub ja Mallukas ei ole ainus blogija meie riigis. Tahad konkreetsemalt? Meil on just väiksemaid blogijaid, kes kisendavad kaasa igal teemal, et näidata oma maeiteagimida, aga ei saa aru, et kohati suht vastuoluline. Sealt see, täna valin EKRE, homme kaitsen mustanahalist;
   5) mul pole viimasel ajal aega blogidagi, st ma ka mõtlen, kas see tööalast on pigem pluss v miinus, mul ei ole absoluutselt viitsimist veel kuhugi orbiidile sattuda “blogidraamadega”.
   Mul oleks mõne teise influentseri kohta hoopis soov midagi kirjutada, aga jätan ka selle tegemata, lihtsam on mitte lugeda/jälgida/vaadata.
   Seega, ausalt, blogidraama seoses Mallukag on eilne päev, lase lahti ja liigu edasi!

   Like

 9. K says:

  See, mis USAs toimub, on poliitika ja võimuvõitlus. Ja novembris on valimised. Kellegile toovad need rahutused sisse ja ka see, et inimesed on opositsioonis. Kui oled hõivatud hirmus, kuri ja vihane olemisega, lõhkumise ja rüüstamisega, pole su tähelepanu enam seal kus tegelikult asjad toimuvad. 1% eliite juhib maailma, seda teavad juba ammu kõik. Rotchildid, Rockefellerid on läbi ajaloo USA (ja kaudselt ka maailma) poliitikat ja majandust vorminud, ka George S o r o s. Seda ütlevad nad ka ise . Ja sama ütlevad rahutuste jaoks palgatud mässajad. Otsige ainult, terve nett on täis äärmuslasi, kes vabalt tunnistavad, et on Sorose palgal ja põletavad mässude ajal nii Usas kui nt Prantsusmaal autosi, rüüstavad jne.

  Floydi juhtumis on nii palju kahtlast, tavaline valeraha kasutamise juhtum, eksole. Miks vahelejäänud Floyd veel sama poe ees hängib ja sündmuskohalt ei lahku? Miks 4 politseinikku peavad teda pikalt pikali hoidma, selle asemel, et ta politseiautosse istuma panna ja jaoskonda sõita. Ta ei otsusta vastupanu. Miks seda tehakse nii pikalt ja kaamera ees? Miks kiirabi saabudes ta seisundit ei kontrolli? Ps. Politsei Derek Chauvin ja Floyd olid varasemalt samas kohas töötanud ja eeldatavalt teadsid üksteist. MIKS on mässajate seas Sorose poolt palgatud vägivallatsejad/rüüstajad? MIKS mitmetes linnades laadisid enne rahutuste algust kaubikud hunnikute viisi tänavakive lahtiselt hunnikutesse, nii muuseas, kuigi ümberkaudu polnud mingit ehitustegevust (aga võtke, hea visata). Miks on netis tonn videot kuidas politsei laseb valgetel rahulikult graffiteid sodida igale võimalikule pinnale ja viha õhutada, mitte midagi tehes? Miks on videod ja tunnistused, kus kohalikud filmivad kuidas politsei on kohale tarinud EELNEVALT põletatud ja täissoditud politseiautod, seda enne protestijate saabumist. Vaadake FBs ja Youtube’s ringi, nii palju on kahtlast.

  Mingi hetk tekib moment kus ei saa enam ettesöödetud infot alla neelata ja peab ise hakkama fakte kontrollima ja mujalt uurima. Hea vähemalt, et koroona ka massirahutusi kardab 😀
  Kellel on vaja, et inimesed oleks hirmu all ja/või vägivaldsed? Divide and conquer? Milleks on vaja, et me oleksime kogu aeg üksteisega opositsioonis? ps. Soros on avalikult öelnud, et Trump kaob hiljemalt aastaks 2020. Milline kokkusattumus! Kõik arvatavasti noogutavad, mõeldes, et hea idee. Ma ka mõtlesin. Siis vaatasin ka oma silmaga paari Trumpi pressikonverentsi (ta teeb neid igapäevaselt, ((või peaaegu?)) ja mõtlesin, et miski on mäda, sest ta tundus normaalne. Ja järgmisel päeval olid maailma uudistes ainult kontekstist väljanopitud laused ja tolakstegemine. Imestus. Proovisin korraks niipidi mõelda, et mis siis kui ajakirjanikud, kes teda materdavad, ongi fake news. Tema reakstioonid näisid kuidagi väga ok selles valguses. Proovige, ausalt.
  Out of the Shadows on väga hea dokk, mis tuli välja koroona alguses ja mida Youtube tsensuurib, higimull otsaees. Why do you believe what you believe? See räägib meedia masside manipuleerimisest ja paljust muust.). Mitte, et seda peaks absoluutse tõena võtma aga aitab aru saada kuidas paljud inimesed teiselt poolt asja näevad. Tuleb välja, et reaalsus on põnevam kui mistahes Netfixi seriaal,

  (või https://www.youtube.com/watch?v=GOsgIi8xeG4 kui 1 neist vahepeal kustutatud)
  Julgematele ka minidokumentaalide sari (10 osa, esimesed osad pakuvad väga palju mõtlemisainet, edasi lihtsalt..vaadake ise. Iga osa on umbes 15-20min) Autor Janet Ossebaard, hollandi ajakirjanik, kes kaevandas ja uuris mitu aastat maailma eliiti ja nende rõvedusi.

  Like

  1. K says:

   Tänapäeva maailmas tundubki asi nii olema, et kui usud poolt infot, siis saad poolega petta 🙂 ja mis mulle koroona õpetas?! Tarbi hädavajalikku infot, mõtle oma peaga ja ela oma elu.

   Like

  2. Alexandra says:

   Ma ei ole ammu midagi nii jaburat lugenud. Elus on muud ka, kui konspiratsiooniteooriad. Ja kui faktikontrolli teha, ei vasta ENAMIK teie toodud väidetest tõele. Milleks on vaja sellist jama jagada? Ja sõbralik soovitus – kui tahate teooriaid kuulutada, siis otsige juba varem enda “allikad” valmis. Uskumatu, kui palju aega inimestel ikka on… Ja siis naiivsemad loevadki ja väiteid edasi ei uuri.

   Like

 10. kk says:

  Ausalt öeldes arvamus, et immigrandid tulevad Euroopasse hõlpelu elama on pehmelt öeldes lühinägelik. Suur osa neist tuleb, sest nende riigis on sõda. Kas teie ei prooviks iga hinna eest pommiude eest pääseda? Mina võin vabalt öelda, et püüaks.
  Teised, kes tulevad, sest nende enda riigis ei ole tööd, raha, haridust. Kas teie ei tuleks? Mina küll tuleks. Mina küll teeks kõik, et oma perele võimalikult head elu lubada. Me ei tohi unustada, et maailmas on rohkem riike, kus on asjad halvasti kui neid, kus hästi.
  Ja see “hõlpelu”, mida need immigrandid elavad, ei ole seda midagi. Nad tulevad siia (kui nad muidugi suudavad vältida Vahemeres uppumist), elavad ilmselt telklinnakutes kuskil silla all või kuuekesi 20m2 korterites. Kannatavad rassismi ja eelarvamusi.
  Jah, Euroopa ei suuda kõiki ära toita, see on selge. Aga me ei saa pahaks panna inimestele, kes teevad kõik, et viletsusest välja pääseda. Ja tulevad Euroopasse uude viletusse.

  Like

  1. G. says:

   Näide nunnust naiivsusest, nii mõistev ja kaastundlik ja… nnn. Õnneks on ELi tasandil rohkem kainet meelt ja poliitikas selge suund (väljatöötamisel) nende siiavalgumisele pidurit panna.

   Like

   1. kk says:

    No see selleks, ilmselgelt meie arvamused inimlikkusest erinevad, aga kus see hõlpelu siin on, millest räägitakse?

    Like

   2. G. says:

    Seda sõna on enne sind siin kasutanud ainult üks eelkommenteerinu, võin ainult oletada, mida tema silmas pidas, aga äkki neid toetusi, teenuseid jm tingimusi, mis pagulasseisundi staatusega kaasnevad?
    Ja ma ei saa tõesti nõustuda sellise arusaamaga inimlikkusest, mis tundub suuremas plaanis ennasthävitav.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.